Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 1.495 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| карта = Лешок во Општина Теарце.svg
}}
'''Лешок''' е [[село]] во [[Општина Теарце]], во околината на градот [[Тетово]]. Познато е по [[Лешочки манастир|ТетовскоЛешочкиот манастир]].
 
== Географиja и местоположба ==
Лешок се наоѓа на 560 метри надморска височина во [[Долни Полог]] (Тетовскиот дел на котлината [[Полог]]). Од [[Тетово]], селото Лешок е оддалеченоддалечено 9 километри околуво 10северен кмправец.
 
== Историja ==
Лешок се споменува на почетокот на [[среден век|средниот век]] како градска населба под името '''Леген Град'''. За него сведочат археолошките остатоци, од кои најпознато е [[Лешочкото Кале]].
 
Селото е споменува во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Калканделен од 1626 - 1627 година и е забележано како село ''Лешка'' со 89 домаќинства.<ref>Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 335</ref>
[[1900]] година според бугаринот Васил К'нчов селото броело 540 Македонци православни<ref>Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.</ref>. Според податоци на секретарот на Бугарската Егзархија Димитар Мишев, во 1905 година селото броело 488 жители егзархисти<ref>D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>. [[1912]] година ѝ припаѓа на Србија. Афанасиј Селишчев („Полог и его болгарское население“) во [[1929]] година Лешок го опишува со 97 куќи и 580 жители православни Македонци<ref>Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23</ref>.
 
== Економија ==
== Демографија ==
[[Податотека:Narodna nosija, Lesok, 1890.jpg|мини|десно|Жени од Лешок во народна носија, 1890 година.]]
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Лешок живееле 540 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.</ref>
Селото брои 440 жители и е исклучиво населено со [[Македонци]] од Православна вероисповед.
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 440 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лешок имало 488 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>
 
Според Афанасиј Селишчев во 1929 година во Лешок имало 97 куќи и 580 жители, сите Македонци.<ref>Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото имаброи 440 жители и е исклучиво населено со [[Македонци]] од православна вероисповед. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| 4
|-
|}
На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|336<ref name=":0" />
|320<ref name=":1" />
|861
|915
|785
|718
|666
|542
|399
|29
|}