Разлика помеѓу преработките на „Сенегал“

Одземени 21.345 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 77.29.196.107) и ја поврати преработката 3405012 на Buli
(Одбиена последната промена (од 77.29.196.107) и ја поврати преработката 3405012 на Buli)
}}
'''Сенегал''' е држава во [[Северозападна Африка]]. [[Главен град]] е [[Дакар]].
 
== Главен град ==
Дакар (англиски изговор: / dɑːkɑːr, dækər /; [5] [6] француски: [da.kaʁ]) [7] е главен град и најголем град на Сенегал. Таа се наоѓа на Кап-Vert полуостров на атлантскиот брег и е најзападната град во Стариот свет и на африканското копно. својата позиција, во западниот дел на Африка, е поволна точка на поаѓање за транс-атлантската и европската трговија; овој факт помош во развојот на еден голем регионален порта. Според 31 декември 2005 година официјалните проценки, градот на Дакар има население од 1.030.594, додека населението на метрополитенската област на Дакар се проценува на 2,45 милиони луѓе. [8] Дакар е главен административен центар, дом на Националното собрание на Сенегал и претседателската палата.
 
== Етимологија ==
<blockquote>Сенегал е именувана по реката Сенегал, етимологијата на која се оспорува. Една популарна теорија (предложен од страна на Дејвид Boilat во 1853 година) е дека тоа произлегува од фразата sunu Гал волофски, што значи дека "нашите кану" (или pirogue), како резултат на недоразбирање помеѓу португалски морнари 15 век и волофски рибарите. "Наша кану" теорија е популарно прифатени во модерната Сенегал нејзиниот шарм и неговата употреба во апелира до националната солидарност (на пример, "ние сме сите во ист кану") често се слуша во медиумите. [Се бара извор]</blockquote>
 
== Историја ==
 
== Географија и клима ==
Сенегал има тропска клима со пријатна топлина во текот на годината со добро дефинирани суви и влажни сезони, кои се резултат од североисточниот дел на зимски ветрови и југозапад лето ветрови. На сувата сезона (декември до април) доминираат топли, суви, Harmattan ветер. [1] годишни врнежи од околу 600 mm (24 in) Дакар се јавува помеѓу јуни и октомври, кога максимални температури просек 30 ° C (86.0 ° F) и минимални 24.2 ° C (75.6 ° F); Деке-фе максимални температури просек 25,7 ° C (78.3 ° F) и минимални 18 ° C (64.4 ° F). [32] Температурата на внатрешната се повисоки од должината на брегот (на пример, просечната дневна температура во Kaolack и Тамбакунда за мај 30 ° C (86.0 ° F) и 32.7 ° C (90.9 ° F), соодветно, во однос на Дакар е 23.2 ° C (73.8 ° ѓ)), [33] и врнежи од дожд се зголемува значително подалеку на југ, што надминува 1.500 mm (59.1 in) на годишно ниво во некои области. Во Tambacounda во далечната внатрешни работи, особено на границата со Мали, каде што почнува пустината, температурата може да достигне до 54 ° C (129.2 ° F). Северниот дел на земјата има во близина на топли пустинската клима, централниот дел има топла полу-сува клима и најјужниот дел има тропски влажни и сува клима. Сенегал е главно сончево и сува земја.
 
== Политички систем ==
== Религија ==
<blockquote>Сенегал е секуларна држава. [30] Исламот е доминантна религија во земјата. Исламот се практикува од страна на околу 94% од вкупното население во земјата; христијанската заедница, на 5% од населението, се претежно римокатолици, но се уште има различни протестантски деноминации. Еден отсто имаат анимистички верувања, особено во југоисточниот регион на земјата. [1] Некои серер ја следат серер религија. [51] [52]
Големата џамија на Touba, домот на братството на Mouride Суфи, тоа е исто така еден од најдобрите примери на исламската архитектура во Африка.
Катедралата на Дакар.
Поголемиот дел од муслиманите во Сенегал се сунитски со Суфи влијанија. Исламските заедници во Сенегал обично се организирани околу еден од неколку исламски суфи налози или братства, на чело со khalif (xaliifa во волофски, од арапски Калифа), кој обично е директен потомок на основачот на групата. двете најголеми и најистакнатите суфистички редови во Сенегал се Tijaniyya, чија големина под-групи се наоѓаат во градовите Tivaouane и Kaolack и Murīdiyya (Murid), со седиште во град Touba. 27% се nondenominational муслимани. [53]
На Halpulaar (Pulaar звучници), составен од Жуанг Зелено'ртски луѓе, распространета група наоѓаат по должината на Сахел од Чад во Сенегал и Toucouleurs, претставуваат 23,8 отсто од населението. [1] Историски гледано, тие беа првите да стане муслиман. Многу од Toucouleurs или седентарен Halpulaar на Сенегал долината на реката на север, го прифати исламот околу еден милениум пред и потоа придонесе за ширење на исламот низ Сенегал. Успехот е стекнато меѓу Волофите, но одбиен од страна на Serers.
Повеќето заедници јужниот дел на долината на реката Сенегал, сепак, не биле темелно исламизирани. Луѓето серер стоеше надвор како еден од оваа група, кој поминал повеќе од илјада години отпорен исламизација (види Историја серер). Иако многу Serers се христијани или муслимани, нивното преминување во ислам, а особено е многу свежи, кој се обратил на своја слободна волја, а не со сила, иако сила им се судеше века претходно неуспешно (види битката на Fandane-Thiouthioune). </blockquote>
 
== Административна поделба ==
== Јазик ==
<blockquote>Францускиот јазик е официјален јазик, редовно се користи од страна на мал број на Сенегал образовани во друг систем стилизирана по колонијалната ера училишта од француско потекло (Куранот училишта се дури и повеќе популарни, но арапски јазик не се зборува нашироко надвор од овој контекст на рецитирање). Поголемиот дел од луѓето, исто така, зборуваат на својот јазик, додека етничките, особено во Дакар, волофски е лингва франка. [Се бара извор] Pulaar се зборува од страна на Fulas и Toucouleur. серер јазик се зборува нашироко од страна Serers и не-Serers (вклучувајќи го и претседателот Сал, чија жена е серер); па се јазиците Cangin, чиј јазик се етнички Serers. Јола јазици се зборува нашироко во Casamance.
Неколку од Сенегал јазици имаат правен статус на "национални јазици": Balanta-Ganja, Hassaniya арапски, јола-фоњи, Mandinka, Mandjak, Mankanya, напладне (серер-пладне), Pulaar, серер, сонинке и волофски.
Португалски креолски, локално позната како португалски, е истакната малцински јазик во Сен-Луј, регионалниот главен град на Casamance, се зборува од страна на локалните Португалски Креоле и имигранти од Гвинеја-Бисао. Локалната заедница Кејп Verdean зборуваат слични португалски креолски, Кејп Verdean креолски и стандардни португалски. Португалски беше воведен во средното образование на Сенегал во 1961 година во Дакар од првиот претседател на земјата, Леополд Седар Сенгор, што во моментов е достапен во поголемиот дел од Сенегал и во високото образование. Тоа е особено преовладува во Casamance како што се однесува со локалниот културен идентитет. [46]
Aerial view на Yoff комуна, Дакар
Француски, единствениот официјален јазик во земјата, се соочува со жестоки реакции како последица на зголемувањето на Сенегал јазични националистичко движење, која ја поддржува интеграцијата на волофски, заедничката народниот јазик на земјата, во националниот устав.</blockquote>
 
== Население ==
 
Етнички групи [уреди] Главна статија: Етнички групи во Сенегал Сенегал, има широк спектар на етничките групи, како и во повеќето земји во Западна Африка, неколку јазици се зборува нашироко. На Волоф се најголемата етничка група во Сенегал во 43 проценти; на Жуанг Зелено'ртски [38] и Toucouleur (исто така познат како Halpulaar'en, буквално "Pulaar-звучници") (24%) се вториот по големина група, проследено со серер (14,7%), [39] а потоа другите, како што Јола ( 4%), Mandinka (3%), Maures или (Naarkajors), сонинке, Bassari и голем број помали заедници (9%). (Види исто така етничка група Bedick.) Околу 50.000 Европејци (главно на француски) и либански [40], како и помал број на Маври и Мароканци [се бара извор] живеат во Сенегал, главно во градовите, а некои пензионери кои живеат во градови одморалиште околу Мбоуре. Поголемиот дел од либанската работа во трговија. [41] Исто така, се наоѓа пред се во урбаните средини се мали виетнамски заедници, како и поголем број на кинески трговци имигранти, секоја брои можеби неколку стотици луѓе. [42] [43] Исто така, постојат десетици илјади мавританскиот бегалци во Сенегал, главно во северниот дел на земјата. [44] Според истражувањето на Светската бегалци 2008 година, објавен од страна на Комитетот на САД за бегалци и имигранти, Сенегал има население од бегалците и барателите на азил кои бројат околу 23.800 во 2007 година поголемиот дел од оваа популација (20,200) е од Мавританија. Бегалци живеат во N'dioum, Dodel, и мали населби долж долината на реката Сенегал.
 
== Економија ==
По нејзината економија се намали за 2,1 отсто во 1993 година Сенегал поведе голема програма за економски реформи со поддршка од меѓународни донатори. Оваа реформа започна со 50 отсто девалвација на валута на земјата (на CFA франк). Владата контрола на цените и субвенции, исто така, беа укинати. Како резултат на тоа, инфлацијата Сенегал слезе, инвестиции отиде, и бруто домашниот производ се зголеми за околу 5 проценти годишно во периодот меѓу 1995 и 2001 година [1] Главните индустрии вклучуваат обработка на храна, рударство, цемент, вештачки ѓубрива, хемикалии, текстил, увезените нафтени рафинирање и туризам. Извозот вклучуваат риба, хемикалии, памук, ткаенини, кикирики и калциум фосфат. Главнината странскиот пазар е Индија со 26,7 отсто од извозот (од 1998 година). Други странски пазари се САД, Италија и Велика Британија. Рибарски бродови во Дакар Сенегал има 12 наутички милји (22 км и 14 mi) ексклузивни рибарска зона која е редовно ја надминувал во последниве години (од 2014 година). Се проценува дека рибарите на земјата изгуби 300.000 тони риба секоја година на незаконски риболов. Сенегалски влада се обиде да ја контролира незаконски риболов кој се спроведува од страна на бродови, од кои некои се регистрирани во Русија, Мавританија, Белизе и Украина. Во јануари 2014 година руски рибарски брод, Олег Најденов, беше киднапиран од Сенегал власти во близина на поморската граница со Гвинеја-Бисао. [34] Како член на западноафриканската Економската и монетарна унија (WAEMU), Сенегал работи кон поголема регионална интеграција со унифицирана надворешна тарифа. Сенегал е исто така член на Организацијата за хармонизацијата на деловното право во Африка. [35] Сенегал остварена целосна интернет конекција во 1996 година, создавање на мини-бум во сервиси за информации технологија базирана. Приватна активност сега сметки за 82 проценти од БДП. [Се бара извор] На негативната страна, Сенегал се соочува со длабоко вкоренета [се бара извор] урбани проблеми на хронично висок процент на невработеност, социо-економските разлики, и малолетничка деликвенција. [Се бара извор] Сенегал е голем добитник на меѓународната помош за развој. Донатори се членки на Организацијата на ОН за меѓународен развој (УСАИД), Јапонија, Франција и Кина. Над 3000 од 1963 волонтери на Мировниот корпус се служи во Сенегал.
 
== Население, јазик и религија ==
== Здравје ==
 
<blockquote>Очекуваното траење на животот по раѓање се проценува на 57,5 ​​години. [37] Јавни расходи за здравство беше на 2,4 проценти од БДП во 2004 година, додека приватните трошоци беше 3,5 проценти. [61] Здравствените трошоци беше во US $ 72 (ПКМ) по глава на жител во 2004 година [61] Стапката на плодност движи 5-5,3 во периодот меѓу 2005 и 2013 година, со 4,1 во урбаните средини и 6.3 во руралните средини, како што официјално истражување (6,4 во 1986 година и 5,7 во 1997 година) се истакне. [62] Имаше 6 лекари на 100.000 лица во раните 2000-ти (деценија). [61] Смртноста на децата е на 77 на 1000 живородени деца во 2005 година, [61] но во 2013 година оваа бројка падна на 47 во текот на првите 12 месеци по раѓањето. [37] Во минатото стапки на маларија 5 години смртноста на новороденчињата се намали. Според извештајот на УНИЦЕФ во 2013 година, [63] 26% од жените во Сенегал биле подложени на женските гениталии.</blockquote>
== Култура ==
 
== Музика ==
<blockquote>Сенегал е познат низ Африка за нејзиното музичко наследство, се должи на популарноста на mbalax, кој потекнува од ударни традиција серер особено Njuup, тоа е популаризиран од страна на Youssou N'Dour и други. Sabar тапани е особено популарна. На sabar најчесто се употребува во специјални прослави како свадби. Уште еден инструмент, Тама, се користи во повеќе етнички групи. Други популарни меѓународна слава Сенегал музичари Исмаил Ло Cheikh Ло оркестар Баобаб, Baaba MAAL, Акон Thione Seck, Вивиен, Titi и Папе Диуф.</blockquote>
 
== КултураСпорт ==
 
<blockquote>НадворешнСенегал е добро познат за западноафриканската традицијата на раскажување приказни, што е направено од страна на griots, кои се чуваат Западна Африка историјата жив илјадници години преку зборовите и музиката. На griot професија се пренесува генерација на генерација и бара години на обука и школување во родословието, историја и музика. Griots им даде глас на генерации на Западна Африка општество. </blockquote><blockquote></blockquote><blockquote>Ренесансата споменик на Африканската изградена во 2010 година во Дакар е највисоката статуа во Африка.и врски</blockquote>
== Видете исто така ==
 
== Надворешни врски ==
 
== Наводи ==