Разлика помеѓу преработките на „Јованка Радичевиќ“

нема опис на уредувањето
{{Infobox handball biography
| name = Јованка Радичевиќ
| image = [[Податотека:Radicevic.jpg|220px150px]]
| fullname =
| nationality = црногорка{{flagicon|Црна Гора}} [[Црна Гора]]
| birth_date = {{birth date and age|1986|10|23|df=y}}
| birth_place = [[Титоград]], [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФР Југославија]]
| weight = {{convert|66|kg|lb}}
| position = десно крило
| currentclub = {{flagicon|MKD}}Handball [[ЖРК(w) Вардар]]Vardar}}
| clubnumber = 4
| youthyears =
| youthclubs =
| years = 2004–2011<br />2011–2013<br />2013-2018<br />2018-
| clubs = {{flagicon|MNE}}Handball [[ЖРК(w) Будучност]]Buducnost}}<br />{{flagicon|HUN}}Handball [[Ѓер(w) ЕТО]]Gyori Audi ETO KC}}<br /> {{flagicon|MKDHandball (w) Vardar}}<br [[ЖРК/>{{Handball Вардар]](w) CSM Bucuresti}}
| caps(goals) =
| nationalyears =
| nationalteam = [[РукометнаЖенска ракометна репрезентација на Црна ГораНорвешка|Црна Гора]]
| nationalcaps(goals) = '''94''' (510)
| ntupdate = 4 декември 2012
{{MedalGold|[[2012 European Women's Handball Championship|2012 Serbia]]|Team}}
}}
 
'''Јованка Радичевиќ''' ([[23 октомври]] [[1986]], [[Подгорица]], [[Црна Гора]]) - [[Црногорци|црногорска]] [[ракомет]]арка, којадесно игракрило на местото[[ЖРК десно крилоВардар]].
 
==Биографија==
==Професионална кариера==
Радичевиќ ја започнала професионалната кариера во екипата на „[[ЖРК Будуќност Подгорица|Будуќност]]“, во која провела осум сезони (2004-2011) при што освоила седум шампионски и седум титули во Купот на Црна Гора ([[2005]]-2011), две титули во Регионалната лига ([[2010]], [[2011]]) и две титули во Купот на победниците на куповите ([[2006]], 2010). Во 2011 година, Радичевиќ се преселила во составот на „[[ЖРК Ѓер|Ѓер ЕТО]]“ од [[Унгарија]] и двапати ги освоила шампионската титула и Купот на Унгарија, а во сезоната 2012-2013 со „Ѓер“ ја освоила и Лигата на шампионите, откако една година претходно стигнала до финалето на ова натпреварување. Потоа, таа преминала во екипата на ЖРК „[[ЖРК Вардар|Вардар]]“ од [[Скопје]], при што двапати го освоила третото место во Лигата на шампионите.<ref>[http://www.zrkvardar.com/vesti/vardarki-po-vtorpat-na-piedestalot-na-f4 ЖРК „Вардар“ - официјална интернет-страница, „Вардарки по вторпат на пиедесталот на Ф4“ (посетена на 13.5.2015)]</ref> <ref>[http://www.zrkvardar.com/vesti/vardar-povtorno-so-bronza-se-vrakja-od-budimpeshta ЖРК „Вардар“ - официјална интернет-страница, „Вардар повторно со бронза се враќа од Будимпешта“ (посетена на 9.5.2016)]</ref>
 
На 17 февруари 2018, по пет сезони во Вардар, Радичевиќ се преселила во [[ЖРК ЧСМ Букурешт|ЧСМ Букурешт]] заедно со својте српски соиграчки [[Андреа Лекиќ]] и [[Драгана Цвијиќ]].<ref>[http://www.ehfcl.com/en/women/News/030238/Ambitious_CSM_sign_Vardar_trio Ambitious CSM sign Vardar trio]</ref>
 
==Репрезентативни настапи==