Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Додаден 121 бајт ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с
Ознака: Изворно уредување 2017
 
== Тек ==
 
Реката извира на висорамнината [[Витачево]], од каде тече на север.
 
Реката тече низ [[Моклишко Езеро|Моклишкото Езеро]], кое е настанато со одрон на рид на 5 септември 1956 година, којшто го преградил коритото на реката и го формирал езерото. Одронот закопал 12 луѓе и 1200 овци.<ref name="factfile">{{цитирана веб страница | url = http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=F9B1A8FA3FB0154197EE106C5504A9FA&arc=1 |title = Сеќавање на природната катастрофа во кавадаречко | publisher = Днавник | accessdate = 13 септември 2010}}</ref>