Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Додадени 1.459 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија Река
{{Infobox River
| name | river_name = Луда Мара
| name_other = Ваташка Река<br/>Курјачка Река
| image_name = Makedonija, Kavadarci - most na reci Luda Mara.JPG
| etymology =
| caption = Луда Мара низ [[Кавадарци]]
| image | image_name = Makedonija, Kavadarci - most na reci Luda Mara.JPG
| origin =
| image_caption | caption = Луда Мара низ [[Кавадарци]]
| mouth = [[Вардар]]
| map =
| basin_countries = {{МКД}}
| map_caption | length = 33,5 км
| pushpin_map | elevation = 860 м =
| pushpin_map_caption=
| discharge =
<!---------------------- СЛИВ -->
| watershed =
| source1_location = [[Витачево]]
| source1_coordinates= <!--{{coord|...}}-->
| source1_elevation =
| mouthmouth_location = =во [[Вардар]]
| mouth_coordinates = <!--{{coord|...|display=inline,title}}-->
| mouth_elevation =
| altitude_difference=
| progression = [[Вардар]] → [[Егејско Море]]
| river_system =
| basin_size = 140,47 км<sup>2</sup>
| basin_landmarks =
| basin_population =
<!---------------------- ФИЗИЧКИ ОСОБЕНОСТИ -->
| length = 33,5 км
| width_min =
| width_avg =
| width_max =
| depth_min =
| depth_avg =
| depth_max =
| discharge1_location=
| discharge1_min =
| discharge1_avg =
| discharge1_max =
<!---------------------- ПРИНАДЛЕЖНОСТИ -->
| tributaries_left =
| tributaries_right =
| waterbodies =
| waterfalls =
| bridges =
| ports =
| custom_label =
| custom_data =
| extra =
}}
 
'''Луда Мара''' — [[река]] што тече низ [[Кавадарци]]. Извира од висорамнината [[Витачево]].
 
== Водостој ==
Реката има многу низок водостој во текот на летните месеци. На пролет и на есен, или при обилни врнежи брзо надоѓа и за краток временски период, како „луда“, може да [[поплава|поплави]] голема површина. Градот [[Кавадарци]] често бил поплавуван од реката, откаде и го има добиено името
 
Реката има многу низок водостој во текот на летните месеци. На пролет и на есен, или при обилни врнежи брзо надоѓа и за краток временски период, како „луда“, може да [[поплава|поплави]] голема површина. Градот [[Кавадарци]] често бил поплавуван од реката, откаде и го има добиено името.
 
== Тек ==
 
Реката тече низ [[Моклишко Езеро|Моклишкото Езеро]], кое е настанато со одрон на рид на 5 септември 1956 година, којшто го преградил коритото на реката и го формирал езерото. Одронот закопал 12 луѓе и 1200 овци .<ref name="factfile">{{цитирана веб страница | url = http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=F9B1A8FA3FB0154197EE106C5504A9FA&arc=1 |title = Сеќавање на природната катастрофа во кавадаречко | publisher = Днавник | accessdate = 13 септември 2010}}</ref>.
 
Се влива во [[Вардар]], како негова десна притока. Зафаќа сливно подрачје од 140,47 км<sup>2</sup>.<ref name="РекиМак">{{РекиМак|страница=44}}</ref>
==Наводи==
{{reflist|colwidth=90em}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Никулец од областа на географијата}}
[[Категорија:Реки во Македонија]]
[[Категорија:Географија на Кавадарци]]
[[Категорија:Ваташа]]