Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 499 бајти ,  пред 4 години
Додавам слика
(Нова страница)
 
(Додавам слика)
[[Податотека:Argenstein water mill.jpg|мини|Воденица во Германија]]
 
'''Хидроенергија''' е енергија која потекнува од силата на [[вода|воде]]та -{(''hydro'')}-, па од тука и нејзиното име. Представува конвенционален [[обновив извор на енергија|обновлив извор на енергија]], кој со векови се користи за добивање [[механичка енергија|механичка]], а веќе подолго од сто година и [[електрична енергија|електричн енергија]].
Предноста на овој е да се [[енергија]] преку [[жица]] да може да се пренесува на голема оддалеченост.
Порано [[фабрика|фабрика]] често морале да бидат на [[крајбрежје]] на река да се произведат директно хидроенергија, поготово пред откривањето на [[парна машина|парна машина]]. Парните машини меѓутоа не биле погодни за мала потрошувчка, па тек по појаваѕа на ефтин [[електрицитет]] од хидроелектрана бил совладан тој [[проблем]].
 
[[Податотека:Hydroelectric dam without text.jpg|мини|Хидроелектрана-шема: А-резервоар, Б-зграда, Ц-турбина, Д-генератор, Е-влез на вода, Ф-цевка за вода, Г-високонапонска линија, Х-река]]
 
 
 
Денес во светот се користи 18% технички искористлив, односно 28% економски искористлив потенцијал. Најголем дел на неискористен [[резерва|резерви]] се наоѓа во [[земјата во развојот]].
 
[[Податотека:Pilchowice dam winter 01.jpg|мини|Брана во Полска]]
 
 
159

уредувања