Скудето: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Скудетото било воведено во сезоната 1924-1925, кога за прв пат оваа значка носена на дресот од страна на играчите на тогашниот првак на Италија [[ФК Џенова|Џенова]].
 
Рекордер е екипата на [[ФК Јувентус|Јувентус]] со освоеноосвоени 3135 скудетоскудета.
 
{{Порталкутија