Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ml:ടൈഗ്രിസ്)
[[Слика:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]] каде што се влива во персискиот[[Персиски залив|Персискиот залив]].
 
{{гео-никулец}}
[[Категорија:реки]]
 
[[Категорија:рекиРеки во Азија]]
 
[[af:Tigrisrivier]]
6.288

уредувања