Роденици: Разлика помеѓу преработките

Додадени 52 бајти ,  пред 4 години
→‎Карактеристики: дополнување
[непроверена преработка][проверена преработка]
(дополнение)
(→‎Карактеристики: дополнување)
 
==Карактеристики==
Во [[словенска митологија|словенската митологија]] постоеле три божества на кои им се припишуваат одлуки за судбината на луѓето. [[Стари Словени|Старите Словени]] се сретнуваат и како Роденици, Рожденици, Рођенице (од глаголот „роди"), Орисници, [[Чеси]] Sudički, [[Срби]] Среќа, [[Јадранско приморје]] Srićica, [[Руси]] Суженицы, Судицы, Судинушки, Долја, [[Бугари]] Орисници ("таа што одлучува"), [[Словенци]]имале и Rojenice или Sojenice, [[Србија]] Суђаје, Усуди, а (кај нас) Суденици, Нарелници.
 
== Наводи ==
204

уредувања