Роденици: Разлика помеѓу преработките

Додадени 83 бајти ,  пред 4 години
дополнение
(спојување)
(дополнение)
{{спојување|Наречница}}
'''Роденици''' се женски божества во словенската митологија кои ја претскажувале судбина на новороденче, поврзани со богот [[Род (бог)|Род]] – создавач.
 
==Извори==
203

уредувања