Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на NobodyMK (разговор), вратено на последната верзија на P.Nedelkovski
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на NobodyMK (разговор), вратено на последната верзија на P.Nedelkovski)
Ознака: Отповикување
* Запознав многу '''стар''' човек.
* Повеќето мајмуни се '''прекрасни''' суштества кои највеќе ги населуваат '''тропските''' или '''суптропските''' области.
* Онаа жена е доста '''грдаубава''' и '''привлечна'''.
* Фустанот што го носите е навистина '''божествен'''.
}}
1. '''[[Квалитет|Квалитативните]] придавки''' означуваат својство што се открива во предметот како таков, без поврзување со некој друг предмет.
 
''На пр.: добар, убав, мирен (педеркоњ)''
 
2. '''Односните (релативни) придавки''' означуваат својства што упатуваат на некој друг предмет.
 
''На пр.: манастирски (се однесува, упатува на манастир) прасекоњ.''
 
3. '''[[Броj|Бројните]] придавки''' го означуваат односот на предметите по ред.
 
''На пр.: прв, втор (човеккоњ)''
 
4. '''[[Заменски|Заменските]] придавки''' се изведени од [[Заменка|заменки]] и многу наликуваат на нив.