Разлика помеѓу преработките на „Дабниште“

Додадени 10.290 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дабниште''' е село во [[Општина Кавадарци]].
 
{{Мак-никулец}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| име = Дабниште
| слика мапа=
| слика име= Куќи во Дабниште.jpg
| големина на слика = 300п
| општина=[[Општина Кавадарци]]
| опис = Куќи во селото Дабниште
| популација=
| регион = {{грбови|Вардарски регион}}
| поштенски број=
| општина = {{грбови|Општина Кавадарци}}
| надморска височина=
| област = [[Витачево]]
| географска широчина=
| популација = 27<ref name="попис">{{нмс|url=http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf|title=Попис на Македонија|date=2002|publisher=Завод за статистика на Македонија|accessdate=13 февруари 2018}}</ref>
| географска должина=
| година = 2002
| веб=
| поштенски број = 1430
| карта = Дабниште во Општина Кавадарци.svg
| повикувачки број = 043
| надморска височина = 420
| lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=22 | lat_sec=03
| lon_dir=E | lon_deg=21 | lon_min=59 | lon_sec=51
| слава = [[Голема Богородица]]
| веб =
| карта = Дабниште во Општина Кавадарци.svg
}}
 
'''Дабниште''' — село во [[Општина Кавадарци]], во областа [[Витачево]], во околината на градот [[Кавадарци]].
 
== Етимологија ==
 
Името на селото потекнува од „дабовата гора“, која постоела во околината на селото.<ref name="книгатиквеш" />
 
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа во јужниот дел од [[Општина Кавадарци]], односно јужно од градот [[Кавадарци]], недалеку од патот што води во областа [[Витачево]].<ref name="енциклопедија">{{наведена книга|last=Панов|first=Митко|title=Енциклопедија на селата во Република Македонија |url=https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.pdf|accessdate=13 февруари 2018|year=1998|publisher=Патрија|location=Скопје|language=македонски|page=91}}</ref> Селото е ридско, на надморска височина од 420 метри. Од градот [[Кавадарци]], селото е оддалечено околу 9 километри.<ref name="енциклопедија" />
== Историja ==
 
Атарот зафаќа простор од 8,5 км<sup>2</sup>. На него обработливото земјиште зазема површина од 328,5 [[хектар]]и, на пасиштата отпаѓаат 351,9 хектари, а на шумите 121,2 хектари.<ref name="енциклопедија" />
== Економија ==
 
Селото е од линиест карактер, поделено на три маала, Горно, Средно и Долно Маало.<ref name="книгатиквеш">{{наведена книга|last=Радовановиќ|first=Воислав|title=Тиквеш и Рајец|accessdate=13 февруари 2018|year=|publisher=|location=|language=|page=428-429}}</ref>
== Демографија ==
 
== Историја ==
== Општествени институции ==
* [[Црква „Св. Богородица“ - Дабниште|Црква „Св. Богородица“]]
 
Селото било христијанско од чифлички тип. Во него биле сместени две беговски кули во турско време. Поголемиот дел од населението се доселеници.<ref name="книгатиквеш" />
== Администрација и политика ==
 
Во {{римски|19}} век, Дабниште било село во Тиквешката каза на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]].
 
== Стопанство ==
 
Селото има мешовита полјоделско-сточарска функција.<ref name="енциклопедија" />
 
== Население ==
 
Според податоците на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) од [[1900]] година, во селото Дабниште имало 203 жители.<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_36.htm Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 154.]</ref> По податоците на секретарот на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]], [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во Дабниште имало 208 жители.<ref>D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 104-105.</ref>
 
Селото е мало, на пат за целосно раселување. Така, во 1961 година броело 281 жител, а во 1994 година бројот се намалил на 43 жители, македонско население.<ref name="енциклопедија" />
 
Според пописот од 2002 година, во селото Бегниште имало 27 жители, од кои 26 [[Македонци]] и 1 [[Срби]]н.<ref name="попис" />
 
{{Пописи|203|208|278|288|281|249|106|47|43|27}}
=== Родови ===
 
Како родови во Дабниште се споменуваат:<ref name="книгатиквеш" />
* Старинци: Ѓоровци (Долно М.) 1 к. и Атанасовци (Средно М. 3 и Горно М. 1) 4 к..
* Постари доселеници: Шалевци (Долно М.) 1 к.; Бакевци-Митревци (Долно М.) 1 к.; Крачевци-Ајазовци (Средно М. 4 и Долно М. 1) 5 к.; Сејменовци (Средно М.) 1 к.; Мирчевци (Средно М.) 1 к.; Барамачовци (Средно М.) 3 к.; Грковци (Средно М.) 4 к. и Колчевци (Долно и Горно М.) 2 к..
* Понови доселеници: Илевци (Средно М.) 1 к.; Бакарјовци (Горно, Средно и Долно М.) 3 к.; Туковци (Горно М.) 1 к.; Левовци (Долно М.) 3 к.; Ѓорчевци (Горно М.) 1 к.; Сакалијовци (Средно М.) 1 к.; Миндевци (Средно и Горно М.) 2 к.; Ицковци (Долно М.) 1 к.; Ставровци (Средно М.) 2 к. и Мајсторовци (Горно М.) 3 к..
<!--== Општествени установи ==-->
== Самоуправа и политика ==
 
Селото влегува во рамките на [[Општина Кавадарци]], која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната општина, [[Општина Конопиште|Конопиште]]. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Кавадарци.
 
Во периодот 1950-1952, селото било дел од некогашната општина Бегниште, во која се наоѓале селата Бегниште, Гарниково, Дабниште, Драгожел, Кошани и Ресава.
 
Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната општина Бегниште, во која покрај селото Дабниште се наоѓале селата Бегниште, Гарниково, Драгожел, Кажани, Куманичево и Ресава.
 
Во периодот 1955-1965, селото било дел од тогашната општина Кавадарци.
 
Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Кавадарци.
 
=== Изборно место ===
 
[[Податотека:Црква „Св. Богородица“ - Дабниште.jpg|мини|300п|десно|Главната селска црква „Успение на Пресвета Богородица“, која потекнува од {{римски|13}} век]]
 
Селото е опфатено во склоп на изборното место бр. 0700 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]], кое ги опфаќа селата [[Брушани]], Дабниште и [[Ресава]], кое е сместено во објект на општината, поранешно основно училиште во село [[Ресава]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url= http://mojotizbor.mk/arhiva/parlamentarni-izbori-2011/9-uncategorised/194-opisi-na-izbiracki-mesto.html|title=Описи на ИМ|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=29 јануари 2018}}</ref>
 
На [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори во 2017 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 115 гласачи.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://rezultati.sec.mk/Local/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=35&ps=879#|title=Локални избори 2017|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=29 јануари 2018}}</ref>
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
;Цркви<ref>{{цитирана книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref><ref name="епархија">{{цитирана мрежна страница|url=http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_content&task=view&id=378&Itemid=55|title=Цркви во Маренската парохија|publisher=Повардарска епархија|language=македонски|accessdate=5 февруари 2018}}</ref>
* [[Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Дабниште|Црква „Успение на Пресвета Богородица“]] — главна селска црква
 
== Редовни настани ==
 
* [[Голема Богородица]] — селска слава
== Личности ==
<!--== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
 
== ИселеништвоНаводи ==
{{наводи|2}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Dabnište}}
 
{{Општина Кавадарци}}
 
[[Категорија:Дабниште| ]]
[[Категорија:Села во Македонија]]
[[Категорија:Кавадаречки села]]