Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Одземени 60 бајти ,  пред 2 години
Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена преработката 3612598 на Berthold Werner
(Одбиена првата промена во текстот (на 95.86.57.163) што следеа по преработката 3612598 на Berthold Werner)
(Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена преработката 3612598 на Berthold Werner)
'''Свети Никола''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Άγιος Νικόλαος'') или '''Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски''' се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се фрла сидрото во морето, морнарите ќе се помолат и ќе прославуваат цел ден, а утредента ќе го продолжат пловењето. На иконите Свети Никола се претставува со својата архиерејска одежда.
 
== Живот ==
Свети Никола е роден е во [[Патара]], [[Ликија]], [[Мала Азија]] околу [[270]] година, како единствено дете на неговите родители Теофан и Нина. При неговото крстење го добил името Никола кое во превод значи народен победник. Како дете, со голем восхит пристапувал кон проучувањето на [[Свето Писмо|Светото Писмо]].