Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Одземен 1.061 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Undistorted picture in much higher resolution - Bari BW 2016-10-19 13-35-11 stitch.jpg)
{{Otheruses}}
'''Свети Никола''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Άγιος Νικόλαος'') или '''Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски''' се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се фрла сидрото во морето, морнарите ќе се помолат и ќе прославуваат цел ден, а утредента ќе го продолжат пловењето. На иконите Свети Никола се претставува со својата архиерејска одежда.
{{Инфокутија за светец
|name= Свети Никола<br />Άγιος Νικόλαος
|image=Russian_icon_Instaplanet_Saint_Nicholas.JPG
|imagesize=205px
|birth_date=[[15 март]] [[270]] година<ref>Book of Martyrs. Catholic Book Publishing. 1948.</ref>
|death_date= [[346]] година [[6 декември]] [[Ликија]]
|feast_day=[[6 декември]]/[[9 мај]]
|venerated_in=[[Христијанство]]
|birth_place=[[Патара]], [[Ликија]], [[Мала Азија]] денешна Турција)
|death_place=
|titles=Бискуп на Мира, бранител на Православие|Православието, Чудотворец, Светец
|beatified date=
|beatified place=
|beatified_by=
|canonized_date=
|canonized_place=
|canonized_by=
|attributes=
|patronage=
|major_shrine=
|suppressed_date=
|issues=
}}
'''Свети Никола''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Άγιος Νικόλαος'') или '''Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски''' се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се фрла сидрото во морето, морнарите ќе се помолат и ќе прославуваат цел ден, а утредента ќе го продолжат пловењето. На иконите Свети Никола се претставува со својата архиерејска одежда.
 
== Живот ==
Анонимен корисник