Прасловенски јазик: Разлика помеѓу преработките

[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
== Происход ==
 
Според некои лингвисти, прасловенскиот јазик се појавил презпред 1 илјадолетие пр.н.е. СеСпорно спорие дали се е одделил директно од индоевропејскиот јазик или се е одделил покасно од прабалтословенскиот јазик.
 
== Територија ==
56

уредувања