Прасловенски јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 16 бајти ,  пред 16 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
== Происход ==
 
Според некои лингвисти, прасловенскиот јазик се појавил през 1 илјадолетие пр.н.е. Се спори дека може дадали се е одделил директно од индоевропејскиот јазик или се е одделил покасно од прабалтословенскиот јазик.
 
== Територија ==
975

уредувања