Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Одземени 60 бајти ,  пред 13 години
с
средување
(нова страница)
 
с (средување)
:<math>I = {V} / {R}\,</math>
 
Кајшто '''I''' е струјата во ампери, '''V''' е потенцијалната разлика во волти, и '''R''' е електричната отпорност изразена во оми. Потенцијалната разлика е позната и како пад на напонот, и може да се означува и со '''U''', '''E''' или '''ЕМС''' (електромоторна сила).<ref>
''Handbook of Chemistry and Physics'', Fortieth Edition, p.3112, 1958</ref> ''I'' is from the German ''Intensität'' meaning "intensity".{{Fact|date=July 2008}}
 
Оваа законитост ја открил германскиот физичар [[Георг Ом]], и ја објавил во 1827. година како резултат на лабораториски мерења, и во малку посложена форма.
</math>
 
кајшто '''J''' е [[густина на струја]]та (стрјаструја по единечнаединична површина), '''σ''' е електричната спроводливост, а '''E''' е електричното поле (во волти по метар).
 
== Референци ==
4.318

уредувања