Разлика помеѓу преработките на „Исцелител (филм)“

Додадени 2.399 бајти ,  пред 3 години
награди и признанија
(надворешни врски)
(награди и признанија)
*[[Симона Димковска]] - Јана<ref name="imdb"/>
 
Некои од останатите улоги ги толкуваат: [[Игор Ангелов]], Атанас Атанасовски, Симеон Дамевски - Мони, Катарина Илиевска, Бобан Кулески, Лазе Манасков, Јордан Симонов, Горан Стојановски, Наталија Теодосиева, Горан Трифуновски, [[Сенко Велинов]], Лиле Велјанова и други.<ref name="imdb"/>
 
==Награди и признанија==
''Исцелител'' е добитник на повеќе награди и признанија. На својата премиера на [[Солун|Солунскиот]] филмски фестивал во 2017, филмот ја добил наградата од публиката, со што станал прв македонски филм со ваква награда. Добитник е и на специјалната награда од жири за сценарио на 17-тото издание на Медитеранскиот филмски фестивал во [[Брисел]].<ref name="imdb"/><ref name="мкд 1">{{цитирана веб страница|url=https://www.mkd.mk/kultura/teatar-i-film/iscelitel-na-gjorche-stavreski-ja-osvoi-filmskata-publika-vo-solun|title=„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески ја освои филмската публика во Солун|language=македонски|accessdate=2018-02-10}}</ref><ref name="фонд">{{цитирана веб страница|url=http://www.filmfund.gov.mk/News/The-Secret-Ingredient-award-in-Brussels-reviews-in-respected-magazines/?lang=mk|title=„Исцелител“ со награда во Брисел и рецензии во реномирани списанија|language=македонски|accessdate=2018-02-10}}</ref>
 
Бил номиниран на повеќе престижни меѓународни филмски фестивали: филмскиот фестивал Црни Ноќи во [[Талин]] (2017, во категориите дебитантски филмови и специјална награда од жирито), Медитеранскиот филмски фестивал во Брисел (2017, категорија најдобар филм), меѓународниот филмски фестивал во [[Тромсе]] (2018, категорија - најдобар филм според публиката), меѓународниот филмски фестивал [[Санта Барбара]] (2018, категорија - најдобар меѓународен филм) и меѓународниот филмски фестивал во [[Обањ]] (2018, категорија најдобар филм). <ref name="imdb"/><ref name="фонд"/>
== Наводи ==
{{наводи}}