Разлика помеѓу преработките на „Рак (соѕвездие)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија за соѕвездие|
name = CancerРак |
local_name = Рак |
abbreviation = Cnc |
month = март |
notes=}}
'''Рак''' ([[лат.]] ''Cancer'', ''Cnc'') е едно од [[соѕвездие|соѕвездијата]] од [[зодијак]]от, и како [[Рак (хороскопски знак)|астролошки знак]] го носи истото име. Неговиот симбол е [[Податотека:Cancer_symbol.png|20px|Знакот на ракот]]. Соѕвездието Рак е мало и нема многу сјајни ѕвезди. Се наоѓа меѓу соѕвездијата [[Близнаци (соѕвездие)|Близнаци]] на запад, [[Лав (соѕвездие)|Лав]] на исток, [[Рис (соѕвездие)|Рис]] на север и [[Мало Куче (соѕвездие)|Мало Куче]] и [[ХидраВодна Змија (соѕвездие)|ХидраВодна Змија]] на југ.
 
== Наводи ==
{{рв|Cancer (constellation)}}
* [http://www.allthesky.com/constellations/cancer/ Фотографски водич низ соѕвездијата: Рак]
* [http://www.ianridpath.com/startales/cancer.htm Ѕвездени приказни Рак]
 
 
{{Соѕвездија}}