Богородичната црква во Париз: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 31.11.111.214 (разговор), вратено на последната верзија на SmartM&M
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 31.11.111.214 (разговор), вратено на последната верзија на SmartM&M)
Ознака: Отповикување
Есмералда згрозена од грдотијата на Квазимодо и настраноста на Фроло, се осврнува кон физички прекрасниот Фебус, војник за француската армија, но простодушен човек. По сплет на настани, Фроло сфаќајќи дека никогаш нема да ја има, ја користи својата моќ како архиѓакон и ја обвинува Есмералда за вештерство. Со што ѝ следува смртна казна - спалување на парискиот плоштад. Квазимодо успева да ја спаси и ја носи на врвот од катедралата. Во средниот век, каде што е и сместено дејството во романот, црквите и катедралите биле свети места каде ниту еден закон не важел, со тоа катедралата преставувала засолниште за Есмералда.
 
Квазимодо се грижи за неа се додека, група бунтовници не решат да влезат во катедралта и ја грабнат Есмералда. Квазимодо со сета своја моќ се обидува да ја спаси, но не успева. Таа е одведена на јавниот плоштад каде џелатот и го скратува животот. Во тој момент Квазимодо исчезнува. Авторот го завршува романот со два трупа најдени години подоцна, едниот долг и човечки, а другиот силно стиснат за првиот разобличен и згрбавен, кога луѓето се обиделе да ги раздвојат телата, тие се претвориле во пепел.Томи убиј се арамија еден лол kys
 
== Наводи ==