Разлика помеѓу преработките на „Лудвигсхафен“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(средување)
Ознака: Изворно уредување 2017
с
Ознака: Изворно уредување 2017
}}
 
'''Лудвигсхафен на Рајна''' ({{lang-de|Ludwigshafen am Rhein}}; познат и само како '''Лудвигсхафен''') — [[град]] во сојузната покраина [[Рајнска област-Пфалц]], [[Германија]], сместен на реката [[Рајна]], веднаш спроти [[МајхајмМанхајм]]. Со МајхајмМанхајм, [[Хајделберг]] и околината, ја создаваат метрополитенската област [[Рајна-Некар]].
 
Главно е познат како индустриски град, Лудвигсхафен е седиште на хемискиот гигант [[БАСФ]], како и на други претпријатија. Помеѓу своите културни објекти се вбројува [[Државна филхармонија Рајнска област-Пфалц|Државната филхармонија]]. Градот е родното место на поранешниот канцелар [[Хелмут Кол]] и филозофот [[Ернст Блох]].