Разлика помеѓу преработките на „Лудвигсхафен“

Додадени 352 бајти ,  пред 3 години
средување
(средување)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Infobox German location
|type name = ГрадЛудвигсхафен на Рајна
|name German_name = ЛудвигсхафенLudwigshafen амam РајнRhein
|areatype = 77.68Stadt
|image_photo = Ludwigshafenmitte ausderluft.jpg
|image_caption = Воздушен поглед на Лудвигсхафен во(април 2006 годинаг.)
|imagesize =
|image_coa = DEU Ludwigshafen COA.svg
|image_caption = Воздушен поглед на Лудвигсхафен во 2006 година
|image_coalat_deg = 49 |lat_min = DEU28 Ludwigshafen|lat_sec = COA.svg52
|lon_deg = 08 |lon_min = 26 |lon_sec = 07
|coordinates = {{coord|49|28|52|N|8|26|07|E|format=dms|display=inline,title}}
|image_planstate = Rheinland-Pfalz
|district = Kreisfreie Stadt
|plantext =
|imagesizeelevation = 96
|state = [[Рајнска област-Пфалц]]
|districtarea = Kreisfreie Stadt = 77.68
|elevationpopulation = 96163560
|area = 77.68
|population = 163560 <!-- Quelle: Statistisches Landesamt R-P. (keine anderen Quellen!) -->
|Stand = 2006-12-31
|postal_code = 67059 - 67071
|PLZ-alt = 6700
|area_code = 0621, 06237
|licence = LU
|Gemeindeschlüssel = 07 3 14 000
|NUTS =
|LOCODE =
|divisions = 10 окрузи
|Adresse = Rathausplatz 20<br/>67059 Ludwigshafen am Rhein
|website = [http://www.ludwigshafen.de www.ludwigshafen.de]
|mayor = [[Јута СтеинрикШтајнрук]]
|Bürgermeistertitel = Oberbürgermeisterin
|party = SPD
}}
'''Лудвигсхафен ам Рајн '''({{IPA-de|ˈluːtvɪçsˌhafn̩ am ʁaɪ̯n|-|De-Ludwigshafen_(Rhein).ogg}}[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:De-Ludwigshafen_(Rhein).ogg|11x11пкс]]{{IPA-de|ˈluːtvɪçsˌhafn̩ am ʁaɪ̯n|-|De-Ludwigshafen_(Rhein).ogg}}) е [[град]] во [[Рајнска област-Пфалц|Рајнската област -Пфалц]], [[Германија]], на [[Рајна]] наспроти [[Манхајм]]. Со Манхајм, [[Хајделберг]] и околниот регион, тие ја сочинуваат Рајн Некарската Област.
 
'''Лудвигсхафен на Рајна''' ({{lang-de|Ludwigshafen am Rhein}}; познат и само како '''Лудвигсхафен''') — [[град]] во сојузната покраина [[Рајнска област-Пфалц]], [[Германија]], сместен на реката [[Рајна]], веднаш спроти [[Мајхајм]]. Со Мајхајм, [[Хајделберг]] и околината, ја создаваат метрополитенската област [[Рајна-Некар]].
Познат пред се како индустриски град, Лудвигсхафен е дом на хемискиот гигант BASF, како и други компании. Меѓу нејзините културни објекти е Рајнекарската филхармонија. Градот е родното место на поранешниот [[Германија|германски]] [[канцелар]] [[Хелмут Кол]] и филозофот [[Ернст Блох]].
 
ПознатГлавно преде сепознат како индустриски град, Лудвигсхафен е домседиште на хемискиот гигант BASF[[БАСФ]], како и на други компаниипретпријатија. МеѓуПомеѓу нејзинитесвоите културни објекти есе Рајнекарскатавбројува [[Државна филхармонија Рајнска област-Пфалц|Државната филхармонија]]. Градот  е родното место на поранешниот [[Германија|германски]] [[канцелар]] [[Хелмут Кол]] и филозофот  [[Ернст Блох]].
Градот е глобален град со регионалнa шифрa (AGS) 7314000. .
 
== ИсторијаНаводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Ludwigshafen am Rhein}}
* {{wikivoyage-inline|Ludwigshafen}}
* [http://www.ludwigshafen.de/ Официјална страница] {{de}}
* [https://web.archive.org/web/20020402003807/http://www.wilhelm-hack-museum.de/ Музеј Вилхелм Хак] {{de}}
 
{{Градови во Германија}}
{{Окрузи во Рајнската област-Пфалц}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Лудвигсхафен| ]]