Разлика помеѓу преработките на „Лудвигсхафен“

Додадени 55 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Ludwigshafen“)
 
с
{{Инфокутија Место во Германија|Name=Ludwigshafen am Rhein|name=Ludwigshafen am Rhein|type=Stadt|image_photo=Ludwigshafenmitte ausderluft.jpg|image_caption=April 2006 aerial view over Ludwigshafen|image_coa=DEU Ludwigshafen COA.svg|state=Rheinland-Pfalz|district=Kreisfreie Stadt|divisions=10 districts|mayor=[[Jutta Steinruck]]|population=163560 <!-- Quelle: Statistisches Landesamt R-P. (keine anderen Quellen!) -->|Bürgermeistertitel=Oberbürgermeisterin|party=SPD|area=77.68|elevation=96|Gemeindeschlüssel=07 3 14 000|Stand=2006-12-31|postal_code=67059 - 67071|area_code=0621, 06237|licence=LU|Website=[http://www.ludwigshafen.de www.ludwigshafen.de]|website=[http://www.ludwigshafen.de www.ludwigshafen.de]}}'''Лудвигсхафен ам Рајн '''({{IPA-de|ˈluːtvɪçsˌhafn̩ am ʁaɪ̯n|-|De-Ludwigshafen_(Rhein).ogg}}[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:De-Ludwigshafen_(Rhein).ogg|11x11пкс]]{{IPA-de|ˈluːtvɪçsˌhafn̩ am ʁaɪ̯n|-|De-Ludwigshafen_(Rhein).ogg}}) е [[град]] во [[Рајнска област-Пфалц|Рајнската област -Пфалц]], [[Германија]], на [[Рајна]] наспроти [[Манхајм]]. Со Манхајм, [[Хајделберг]] и околниот регион, тие ја сочинуваат Рајн Некарската Област.
 
Познат пред се како индустриски град, Лудвигсхафен е дом на хемискиот гигант BASF, како и други компании. Меѓу нејзините културни објекти е Рајнекарската филхармонија. Градот е родното место на поранешниот [[Германија|германски]] [[канцелар]] [[Хелмут Кол]] и филозофот [[Ернст Блох]].
 
Градот е глобален град со регионалнa шифрa (AGS) 7314000. .
13.190

уредувања