Разлика помеѓу преработките на „Вестминстер“

Одземени 4 бајти ,  пред 13 години
с
ситна промена
с (Бот Менува: zh:西敏 (倫敦地區))
с (ситна промена)
Историската срцевина на Вестминстер е некогашниот остров [[Торни (остров)|Торни]] на кој е изградена опатијата. Таа станала традиционалното место за крунисување на [[Листа на англиски монарси|кралевите на Англија]]. Соседната [[Вестминстерска Палата]] станала главната кралска резиденција по [[Норманско освојување на Англија|норманските освојувања на Англија]] во [[1066]], а потоа била и дом на [[Англиски парламент|Парламентот]] и [[Судови на Англија|судовите]] во развој. Иако монархот има силно присуство во Град Лондон во облик на [[Лондонска Кула|Лондонската Кула]], тој впрочем не живеел таму (заради нечистата и нездрава околина). Така Лондон добил две засебни средишта – стопанско во Град Лондон и политичко/културно во Вестминстер, каде бил кралскиот двор. Оваа поделба е мошне очигледна и денес.
 
Подоцна монархијата се преселила во дворци по другите делови на градот, а судовите [[Кралски Судови|Кралските Судови]], близу границата со Град Лондон. Овој реон и денес е административен центар, со Парламентот во Вестминстерската Палата, а реиси сите други владини институции во и околу [[Вајтхол]]. Така, зборот „Вестминстер“ се користи како кратенка за Парламентот и политичката заедница на [[Обединетото Кралство]]. Како резултат на тоа, зборот се користи и за таканаречениот [[Вестминстерски системмодел]] на парламентарно демократско управување кој се развбил тука. Овој системмодел е прифатен од разни земји, особено оние од [[Комонвелт]]от и други земји во состав на некогашната [[Британска империја]].
 
==Надворешни врски==