Владимирско-суздаљско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Rus-1015-1113.png|мини|десно|200п|]]
'''Владимирско-суздалскотосуздалско кнежествоКнежество''' претставувало големо древнорускостароруско [[кнежество]] кое се простирало во денешните предели на [[Североисточна Русија]]. Во периодот од 10 до средината на [[12 век]] спаѓало во составот на ''Ростовско-суздалското кнежество'', односно во составот на [[Киевска Русија]]. Престолнина на кнежеството бил градот [[Ростов]] и [[Суздал]]. Во текот на [[1238]] година било опустено од страна на монголските татари. Покасно, ова кнежество влегло во составот на денешната [[Руска федерација]].