Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
После ослободувањето во [[1878]] според [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] Бугарија станала "автономно трибутарно кнежество". Во [[Трновски Устав|Трновскиот Устав]] не било запишано дека земјата е под вазалната зависност од [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]], но тоа е факт според актите на меѓународното право. Истовремено по дипломатски и политички пат многу бугарски влади морале да ги негираат одредбите од Берлинскиот договор во однос на вазалноста кон [[Истанбул]].
 
На [[22 септември]] [[1908]] година по анексијата на [[Босна и Херцеговина]] од страна на [[Австро-Унгарија]] и со подршката на [[Русија]], Бугарија ја добила својата независност - [[Цар Фердинанд|Фердинанд]] прочитал манифест во старата престолнина [[Велико Трново]]. Променет бил и Трновскиот Устав, со којшто титулата на Фердинанд била променета од "[[кнез]]" на "[[цар]]" и соодветно официјалното именување на државата - од "[[Кнежество Бугарија]]" наво "Царство Бугарија".
 
[[Податотека:Map of Bulgaria during WWII.png|мини|лево|Бугарија во времето на [[Втора светска војна|Втората светска војна]].]]
3.623

уредувања