Разлика помеѓу преработките на „Едначење по звучност“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на 79.126.218.215 (разговор), вратено на последната верзија на 89.205.125.133
(Поправка на пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на 79.126.218.215 (разговор), вратено на последната верзија на 89.205.125.133)
Ознака: Отповикување
{{Македонска фонетика и фонологија}}
Според звучноста согласките се делат на [[безвучни согласки|безвучни]], [[звучни согласки|звучни]] и [[сонарнисонатни согласки|сонатни]]. Безвучните и звучните согласки образуваат таканаречени [[корелативни парови]]. Секоја безвучна согласка, освен ''х'', има свој звучен парник. Тие парови се:
 
{|