Де јуре: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Де јуре''' (на [[Латински јазик|латински]]: ''de iure'') е [[Лингвистика|лингвистичка]] и [[Логика|логична]] спротивност на [[дефактоде факто]]. Во буквално толкување значи: „Врз основа на законот, согласно правото". Означува состојба која се темели на правен кодекс. Во правната терминологија кога еден се повикува на законот и законската пишана материја се повикува всушност на дејуре.
 
{{Соц-никулец}}
3.880

уредувања