Анѓелко Вулетиќ: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| awards = Годишната награда на друштвото на писатели на Босна и Херцеговина 1961, Шестоаприлска награда на Сараево 1967;
}}
'''Анѓелко Вулетиќ''' (Требимља, [[Требиње]], [[6 февруари|6. фебруари]] [[1933]] година) e [[Хрвати|хрватски]] и [[Босна и Херцеговина|босанко-херецеговачки]] поет, драмски писател, писател за деца, книжевен критичар, романописец, полемичар и преведувач од француски јазик. Основното образование го завршил во родното Требиње, додека, Филозофскиот факултет, (книжевност) во [[Белград]].<ref>Mirko Marjanović: ''Leksikon hrvatskih književnika Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena do danas'', Matica hrvatska Sarajevo, HKD Napredak, Sarajevo, 2001.</ref> Добитник е на Годишната награда на друштвото на писатели на Босна и Херцеговина во 1965 година за збирката песни  С''eдумте вечни прашања ''i и бројни други награди и признанија.
 
== Библиографија ==
13.609

уредувања