Разлика помеѓу преработките на „Анѓелко Вулетиќ“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox Writer
| name = Анѓелко Вулетиќ
| image =
| birth_date = {{birth date|1892|10|9|df=y}}
| birth_place = [[Требимља]] кај [[Требиње]]), [[БиХ]], [[Кралство Југославија]]
| death_date =
| death_place =
| resting_place =
| nationality =
| occupation = [[писател]]
| spouse =
| years_active =
| notablework =
| awards = Годишната награда на друштвото на писатели на Босна и Херцеговина 1961, Шестоаприлска награда на Сараево 1967;
}}
'''Анѓелко Вулетиќ''' (Требимља, [[Требиње]], [[6 февруари|6. фебруари]] [[1933]] година) e [[Хрвати|хрватски]] и [[Босна и Херцеговина|босанко-херецеговачки]] поет, драмски писател, писател за деца, книжевен критичар, романописец, полемичар и преведувач од француски јазик. Основното образование го завршил во родното Требиње, додека, Филозофскиот факултет, (книжевност) во [[Белград]].<ref>Mirko Marjanović: ''Leksikon hrvatskih književnika Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena do danas'', Matica hrvatska Sarajevo, HKD Napredak, Sarajevo, 2001.</ref> Добитник е на Годишната награда на друштвото на писатели на Босна и Херцеговина во 1965 година за збирката песни  С''eдумте вечни прашања ''i бројни други награди и признанија.
 
12.761

уредување