Разлика помеѓу преработките на „Анѓелко Вулетиќ“

с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Anđelko Vuletić“)
 
с
'''Анѓелко Вулетиќ''' (TrebimljaТребимља, [[Требиње|Trebinje]], [[6 февруари|6. februaraфебруари]] [[1933]]. година) e [[Хрвати|хрватски]] и [[Босна и Херцеговина|босанко-херецеговачки]] поет, драмски писател, писател за деца, книжевен критичар, романописец, полемичар и преведувач од француски јазик. Основното овразованиеобразование го завршил во родното Требиње, додека, Филозофскиот факултет, (книжевност) во [[Белград]].<ref>Mirko Marjanović: ''Leksikon hrvatskih književnika Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena do danas'', Matica hrvatska Sarajevo, HKD Napredak, Sarajevo, 2001.</ref> Добитник е на Годишната награда на друштвото на писатели на Босна и Херцеговина во 1965 година за зборкатазбирката песни  С''eдумте вечни прашања ''i бројни други награди и признанија.
 
== Библиографија ==
 
== Наводи ==
{{reference}}
 
== Надворешни врски ==
12.761

уредување