Разлика помеѓу преработките на „Хакан Чалханоглу“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Хакан Чалханоглу''' (роден на {{роден на|8|февруари|1994}} во [[Манхајм]], [[Германија]]) — [[Турци|турски]] професионален фудбалер кој настапува како играч од среденот за [[ФК Милан|Милан]] и [[Фудбалска репрезентација на Турција| турскиот национален тим]]. Тој е познат по својата способност да постигнува голови од слободен удар.
 
Својата кариера тој ја започнал во [[ФК Карслуе|Карслуе]] во 2010 година, за да подоцна се пресели од другата страна на [[Хамбург]] во тимот на [[ФК Хамбургер|Хамбургер]] две години подоцна, поминувајќи уште една сезона во својот прв клуб на позајмица. Неговите настапи во својата прва сезона во [[Прва Бундеслига (фудбал)|бундеслигатаБундеслигата]] му го донела трансферот од 14,5 милиони евра во [[ФК Баjер Леверкузен|Бајер од Леверкузен]] во 2014 година. Роден во [[Германија]], Чалханоглу се одлучил да ја претставува [[Фудбалска репрезентација на Турција | Турција]] на репрезентативно ниво, со што своето деби го остварил во 2013 година.
 
==Наводи==
12.995

уредувања