Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Додадени 874 бајти ,  пред 2 години
с
 
=== Фејенорд ===
Во април 2015 та година тој потпиша едногодишен договор со [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], и така после 9 години се вратил во [[Ротердам]]. Во 2016 та година тој го продолжи договорот на уште една година. На 14 мај 2017 година, во последното коло на Холандската прва лига, Фејнрод го совлада Хераклес со резултат 3-1, со хет-трикот на Кајт со што му донеле на Фејенорд титула после 18 години, односно после сезоната 1998-99 година. {{cite web|title=Feyenoord 3-1 Heracles Almelo|url=http://www.bbc.com/sport/football/39915623|website=BBC Sport|date=14 May 2017}}</ref>Само три дена после освојувањетоа на титулата, односно на 17-мај, Кајт го објави своето пензионирање од професионлниот фудбал.<ref>{{cite web |url=http://www.bbc.com/sport/football/39952788 |title=Dirk Kuyt: Former Liverpool and Netherlands forward retires after Feyenoord title win |website=BBC Sport |date=17 May 2017 |accessdate=17 May 2017}}</ref><ref>{{cite news |url=http://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/football-news/former-liverpool-star-dirk-kuyt-13050330 |title=Former Liverpool star Dirk Kuyt retires from football |newspaper=Liverpool Echo |first=Neil |last=Jones |date=17 May 2017 |accessdate=17 May 2017}}</ref>
 
==Наводи==
12.580

уредувања