Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Одземени 58 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
== Клупска кариера ==
 
Кајт ја започна својата кариера во [[ФК Утрехт|Утрехт]] во 1998 година и брзо стана дел од првиот тим. Тој помина 5 години во клубот, каде што во 2003-та година, во неговата последна сезоната во Утрехт го освои холандскиот куп, и тоа беше негов прв трофеј и беше избран за златна копачка на холандската лига. После тоа, тој се пресели во тимот на [[ФК Фејенорд|Фејенорд]] за €1 милион [[Евро|евра]]. Тој стана капитен на клубот во 2005 година и беше плоден стрелец во Ротердамскиот клуб; три последователни сезони, најдобар стрелец во [[Ердивејс]], а во сезоните 2004-05 и 2005-06 беше избран за холандски фудбалер на годината. Кајт пропушти само пет натпревари во текот на седум сезони од 1999 година до 2006 година и настапи во 179 последователни натпревари помеѓу 2001-06, во плодна соработка со колегата од Фејенорд [[Саломон Калу]].
=== Утрехт ===
Тој го напушти [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], после три години, постигнувајќи 71 лигашки голови на 101 натпревар, и се пресели во [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во тимот на [[ФК Ливерпул|Ливерпул]] за £10 милиони [[Британска фунта|фунти]].<ref>{{cite news|work=[[The Independent]] |url=http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/kuyt-flies-in-to-join-liverpool-dream-team-412333.html |title=Kuyt flies in to join Liverpool 'dream' team |first=Jason |last=Burt |date=18 August 2006 |accessdate=6 September 2010 |location=London |archivedate=31 March 2009 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090331224841/http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/kuyt-flies-in-to-join-liverpool-dream-team-412333.html |deadurl=yes |df=dmy }}</ref> Тој го имаше своето деби во 2006 година со кој стана редовен член на првиот состав. Тој го постигна својот прв гол во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] во финалето против [[ФК Милан|Милан]] во 2007 година.
Кајт ја започназапочнал својата кариера во [[ФК Утрехт|Утрехт]] во 1998 година и брзо станастанал дел од првиот тим. Тој поминапоминал 5 години во клубот, каде што во 2003-та година, во неговата последна сезоната во Утрехт го освоиосвоил холандскиот куп, и тоа бешепретсавувал негов прв трофеј и бешебил избран за златна копачка на холандската лига. После тоа, тој се преселипреселил во тимот на [[ФК Фејенорд|Фејенорд]] за €1 милион [[Евро|евра]]. Тој станастанал капитен на клубот во 2005 година икако бешееден плоден стрелец во Ротердамскиот клуб; три последователни сезони, најдобар стрелец во [[Ердивејс]], а во сезоните 2004-05 исезоната 2005-06 бешебил избран за холандски фудбалер на годината. Кајт пропуштипропуштил само пет натпревари во текот на седум сезони од 1999 година до 2006 година и настапи во 179 последователни натпревари помеѓу 2001-06, во плодна соработка со колегата од Фејенорд [[Саломон Калу]].
Кајт постигна неколку важни голови за Ливерпул, вклучувајќи седум гола во сезоната 2007-08 година во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]], вклучувајќи и еден гол во четврт-финалето против [[ ФК Арсенал | Арсенал]] на [[Стадион Емирати|Емирати стадионот]] и во полуфиналето против [[Челзи | Челзи]] и против [[ФК Евертон|Евертон]] во дербито во истата сезона. Тој го постигна својот прв [[хет-трик]] за Ливерпул против [[Манчестер Јунајтед | Манчестер Јунајтед]] во март 2011 година по влегувањето како замена, и го постигна голот во продолеженијата на [[Вембли | Вембли]] за Ливерпул против [[ФК Кардиф Сити|Кардиф Сити]] во [[Фудбалски Лига куп на Англија|2012 Лига Купот]] и му помогна на Ливерпул да гo освои трофејот, кој исто така беше неговиот единствен трофеј како играч на Ливерпул.
Тој го напуштинапуштил [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], после три години, постигнувајќи 71 лигашки голови на 101 натпревар, и се пресели во [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во тимот на [[ФК Ливерпул|Ливерпул]] за £10 милиони [[Британска фунта|фунти]].<ref>{{cite news|work=[[The Independent]] |url=http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/kuyt-flies-in-to-join-liverpool-dream-team-412333.html |title=Kuyt flies in to join Liverpool 'dream' team |first=Jason |last=Burt |date=18 August 2006 |accessdate=6 September 2010 |location=London |archivedate=31 March 2009 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090331224841/http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/kuyt-flies-in-to-join-liverpool-dream-team-412333.html |deadurl=yes |df=dmy }}</ref> Тој го имаше своето деби во 2006 година со кој стана редовен член на првиот состав. Тој го постигна својот прв гол во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] во финалето против [[ФК Милан|Милан]] во 2007 година.
Кајт го имаше своето деби за [[Фудбалска репрезентација на Холандија|фудбалската репрезентација на Холандија]] во 2014 година и беше дел од 5 големи натпреварувања, три светски првенства, [[Светско првенство во фудбал 2006|2006]], [[Светско првенство во фудбал 2010|2010]] и [[Светско првенство во фудбал 2014|2014]] година, како и две европски првенства [[Европско првенство во фудбал 2008|2008]] и [[Европско првенство во фудбал 2012|2012]] година. На 3 октомври 2014 година,тој објави дека ја завршува својата репрезентативна кариера.<ref>{{cite news|work=[[Daily Mail]] |publisher=[[Mail Online]] |url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |title=Robin van Persie pays tribute to 'legend' Dirk Kuyt after former Liverpool forward retires from international football |last=Gill |first=Kieran |date=3 October 2014 |accessdate=3 October 2014 |archivedate=6 October 2014 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20141006104152/http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |deadurl=no |df=dmy }}</ref>
 
На 3 јуни 2012 година, [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] објави на својот официјален веб-сајт дека Кајт потпишал со клубот три годишен договор со надомест за премин од € 1 милион евра, и со годишна плата од 2,85 милиони евра € плус бонус по натпревар од € 17.500 евра. Тој го постигна својот прв гол за [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] во квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]] против романскиот Васлуи во победата од 4-1. Кајт, исто така, го постигна првиот гол со своето деби во Турската лига против новодојденците во лигата Елазигспор на 18 август 2012 година, а натпреварот заврши 1-1. Во натпреварот против Газијантепспор, Кајт го постигна 250 гол во неговата кариера, вклучувајќи го и репрезентативните натпревари.
=== Ливерпул ===
Во април 2015 та година тој потпиша едногодишен договор со [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], и така после 9 години се врати во [[Ротердам]]. Во 2016 та година тој го продолжи договорот на уште една година. На 14 мај 2017 година, во последното коло на Холандската прва лига, Фејнрод го совлада Хераклес со резултат 3-1, со хет-трикот на Кајт со што му донесе на Фејенорд титула после 18 години, односно сезоната 1998-99.
Тој го имал своето деби во 2006 година со кој станал редовен член на првиот состав. Својот прв гол за Ливерпул го постигнал во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] во финалето против [[ФК Милан|Милан]] во 2007 година.
Кајт постигнапостигнал неколку важни голови за Ливерпул, вклучувајќи седум гола во сезоната 2007-08 година во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]], вклучувајќи и еден гол во четврт-финалето против [[ ФК Арсенал | Арсенал]] на [[Стадион Емирати|Емирати стадионот]] и во полуфиналето против [[Челзи | Челзи]] и против [[ФК Евертон|Евертон]] во дербито во истата сезона. Тој го постигна својот прв [[хет-трик]] за Ливерпул против [[Манчестер Јунајтед | Манчестер Јунајтед]] во март 2011 година по влегувањето како замена, и го постигна голот во продолеженијата на [[Вембли | Вембли]] за Ливерпул против [[ФК Кардиф Сити|Кардиф Сити]] во [[Фудбалски Лига куп на Англија|2012 Лига Купот]] и му помогна на Ливерпул да гo освои трофејот, кој исто така беше неговиот единствен трофеј како играч на Ливерпул.
Кајт го имаше своето деби за [[Фудбалска репрезентација на Холандија|фудбалската репрезентација на Холандија]] во 2014 година и беше дел од 5 големи натпреварувања, три светски првенства, [[Светско првенство во фудбал 2006|2006]], [[Светско првенство во фудбал 2010|2010]] и [[Светско првенство во фудбал 2014|2014]] година, како и две европски првенства [[Европско првенство во фудбал 2008|2008]] и [[Европско првенство во фудбал 2012|2012]] година. На 3 октомври 2014 година,тој објавиобјавил дека ја завршува својата репрезентативна кариера.<ref>{{cite news|work=[[Daily Mail]] |publisher=[[Mail Online]] |url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |title=Robin van Persie pays tribute to 'legend' Dirk Kuyt after former Liverpool forward retires from international football |last=Gill |first=Kieran |date=3 October 2014 |accessdate=3 October 2014 |archivedate=6 October 2014 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20141006104152/http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |deadurl=no |df=dmy }}</ref>
 
=== Фенербахче ===
На 3 јуни 2012 година, [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] објавиобјавил на својот официјален веб-сајт дека Кајт потпишал со клубот три годишен договор соза надомест за премин од € 1 милион евра, и со годишна плата од 2,85 милиони евра € плус бонус по натпревар од € 17.500 евра. Тој го постигнапостигнал својот прв гол за [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] во квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]] против романскиот Васлуи во победата од 4-1. Кајт, исто така, го постигна првиот гол со своето деби во Турската лига против новодојденците во лигата Елазигспор на 18 август 2012 година, а натпреварот заврши 1-1. Во натпреварот против Газијантепспор, Кајт го постигна 250 гол во неговата кариера, вклучувајќи го и репрезентативните натпревари.
 
=== Фејенорд ===
Во април 2015 та година тој потпиша едногодишен договор со [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], и така после 9 години се вративратил во [[Ротердам]]. Во 2016 та година тој го продолжи договорот на уште една година. На 14 мај 2017 година, во последното коло на Холандската прва лига, Фејнрод го совлада Хераклес со резултат 3-1, со хет-трикот на Кајт со што му донеседонеле на Фејенорд титула после 18 години, односно после сезоната 1998-99 година.
 
==Наводи==
11.754

уредувања