Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Medal|3rd|[[Светско првенство во фудбал 2014|2014 Бразил 2014]]|[[Фудбалска репрезентација на Холандија|Холандија]]}}
}}
'''Дирк Кајт''' ([[Dutch language|Dutch]]: Dirk Kuijt; {{IPA-nl|ˈdɪrk ˈkœyt|-|Nl-Dirk Kuyt.oga}}; роден на 22 Јули 1980 година) е холандски професионален фудбалер кој моментално настапува за [[ФК Фејенорд|Фејенорд]] од [[Ротердам]]. Тој ја започназапочнаl кариерата како класичен напаѓач, но со текот на времето најмногу бил користен како офензивен везист или крилен напаѓач.
 
== Клупска кариера ==
Кајт ја започна својата кариера во [[ФК Утрехт|Утрехт]] во 1998 година и брзо стана дел од првиот тим. Тој помина 5 години во клубот, каде што во 2003-та година, во неговата последна сезоната во Утрехт го освои холандскиот куп, и тоа беше негов прв трофеј и беше избран за златна копачка на холандската лига. После тоа, тој се пресели во тимот на [[ФК Фејенорд|Фејенорд]] за €1 милион [[Евро|евра]]. Тој стана капитен на клубот во 2005 година и беше плоден стрелец во Ротердамскиот клуб; три последователни сезони, најдобар стрелец во [[Ердивејс]], а во сезоните 2004-05 и 2005-06 беше избран за холандски фудбалер на годината. Кајт пропушти само пет натпревари во текот на седум сезони од 1999 година до 2006 година и настапи во 179 последователни натпревари помеѓу 2001-06, во плодна соработка со колегата од Фејенорд [[Саломон Калу]].
Тој го напушти [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], после три години, постигнувајќи 71 лигашки голови на 101 натпревар, и се пресели во [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во тимот на [[ФК Ливерпул|Ливерпул]] за £10 милиони [[Британска фунта|фунти]].<ref>{{cite news|work=[[The Independent]] |url=http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/kuyt-flies-in-to-join-liverpool-dream-team-412333.html |title=Kuyt flies in to join Liverpool 'dream' team |first=Jason |last=Burt |date=18 August 2006 |accessdate=6 September 2010 |location=London |archivedate=31 March 2009 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090331224841/http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/kuyt-flies-in-to-join-liverpool-dream-team-412333.html |deadurl=yes |df=dmy }}</ref> Тој го имаше своето деби во 2006 година со кој стана редовен член на првиот состав. Тој го постигна својот прв гол во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] во финалето против [[ФК Милан|Милан]] во 2007 година.
11.574

уредувања