Де јуре: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Sashko1999 ја премести страницата Дејуре на Де јуре презапишувајќи врз пренасочување)
Нема опис на уредувањето
'''ДејуреДе јуре''' (на [[Латински јазик|латински]]: ''de iure'') е [[Лингвистика|лингвистичка]] и [[Логика|логична]] спротивност на [[дефакто]]. Во буквално толкување значи: „Врз основа на законот, согласно правото". Означува состојба која се темели на правен кодекс. Во правната терминологија кога еден се повикува на законот и законската пишана материја се повикува всушност на дејуре.
 
{{Соц-никулец}}
3.879

уредувања