Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

с (Отстрането уредувањето на Stephen Macky (разговор), вратено на последната верзија на ГП)
Ознака: Отповикување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
== Популарност ==
Големината на филмот се гледа во големиот број награди кои ова ремек-дело ги има освоено. Меѓу нив се осум номинации за „[[Оскар]]“ од кои освоил три: за најдобарНајдобра филмСлика, за најдобраНајдобар [[режија]]Режисер и за најдоброНајдобро [[сценарио]]Сценарио. Во 1999 година, филмот бил ставен на второт место (по „[[Граѓанинот Кејн]]“), на списокот на 100 најдобри филмови, составен од [[Американскиот Филмски Институт]]. Во 2007 година, при повторното гласање, филмот „Казабланка“ се наоѓал на третото место. Во 2006 година, сценариото на „Казабланка“ било прогласено за најдобро сценарио на сите времиња, во конкуренција на 101 сценарио. Најпосле, репликата од филмот „Play it Sam, play ''As Time Goes By''“, се наоѓа на 28. место на стоте најдобри реплики на сите времиња, избрани од [[Американски филмски институт|Американскиот филмски институт]].
 
== Наводи ==
320

уредувања