Чак Дејли: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
(нова статија...)
 
Дејли порасна во [[Кејн, Пенсилванија]], каде учеше во „Свети Калистус“ Католичко Школо. Играше кошарка за колеџот „Свети Бонавентур“ Универзитет ([[1948]]-[[1949|49]]) и [[Блумберг Универзитет во Пенсилванија|Блумберг Универзитетот на Пенсилванија]] ([[1949]]-[[1952|52]]). Неговата тренерска кариера започна на нивото на средни училишта, и тој го предводеше средното училиште на „Пунксуставни“ ([[Пенсилванија]]) до резултат од 111-70 (.613), од [[1955]]-[[1963|63]].
 
Дејни во [[1963]] ја започна кариерата како колеџ-тренер, како асистент-тренер на [[Дјук Универзитет]]от од ([[1963]]-[[1969|69]]), а потоа како главен тренер во [[Бостон Колеџ]] ([[1969]]-[[1971|71]]) и [[Пенсилванија Универзитет|Пенсилванија Универзитетот]] ([[1971]]-[[1977|77]]). Тој го предводеше „Пен“ до четири по ред титули на [[Ајви Лига]]та, и четири по ред настапи во елитната [[НЦАА Машка прва дивизија во кошарка]] попозната како „НЦАА турнирот“ appearances, од [[1972]] to [[1975]]. Тој ги предводеше „Пен Квејкерс“ до две напоредни НЦАА Источни Регионални финалиња во [[1971]] и [[1972]], здобивајќи се со сезона без ниту еден пораз во 1970-1971. Сé на сé, Дејли заврши со резултат од 151-62 (.709) како тренер во колеџите. Тој ја започна својата тренерска кариера во [[НБА]] како асистент-тренер под [[Били Канингхам]] во [[Филаделфија Севентисиксерс]].
 
===Тренерски обележија===
691

уредување