Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Одземен 11 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
 
==Видови зајаци==
''Зајакот-дупкар'' спаѓа во редот зајакообразни [[цицачи]] и во фамилијата [[зајаци]] зајци, во која се вбројува и обичниот зајак. Домашните видови настанале од дивиот зајак-дупкар. Потекнува од [[Европа]], но денес го населува целиот свет, освен на [[Антарктик]]от и некои [[остров]]и во [[Југоисточна Азија]]. Се среќава во тревни или [[Шума|шумовити]] предели, како и во обработени полиња. Достигнува должина од 40 [[Сантиметар|сантиметри]] и тежина од 2 [[Килограм|кг]], а жиивее од три до шест години. Сексуалната зрелост ја постигнува на возраст од околу четири месеци и се спарува во текот на [[пролет]]та и [[лето]]то. По едномесечен период на носење, женката раѓа две до седум малечки, и тоа, четири до пет пати во текот на годината. Младенчињата се раѓаат слепи и без влакна, во дувло ископано во земјата, на меко легло прекриено со влакна од мајката. Зајакот-дупкар е тревојадец. Тој се храни со [[трева]], [[Корен|корења]], [[Лист|лисје]] и кора од [[Дрвја|дрвјата]]. Поради тоа [[Заб|забите]] му се трошат и горните секачи постојано му растат.
 
==Зајакот во литературата и во популарната култура==