Разлика помеѓу преработките на „Кучичино“

Додадени 976 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
| карта = Кучичино во Чешиново-Облешево.svg
}}
'''Кучичино''' е село во [[Општина Чешиново-Облешево]], во околината на градот [[Кочани]]. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 546 жители.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото е сместено претежно во рамничарски предел, во Кочанската котлина. На исток од него се наоѓа планината Плачковица. Покрај него тече реката [[Брегалница]]. Селото се наоѓа на надморска височина од 456 метри.
 
== Историja ==
На крајот на 19XIX век селото било дел од Кочанската каза на [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]]. Според податоците на бугарскиот етниграфетнограф [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]], селото во 1900 година имало 350 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_32.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.]</ref> Според бугарскиот публицист [[Димитар Мишев]], во 1905 година селото имало 400 христијани[[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р. 132-133.</ref>
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, селото имало население од 546 жители, од кои 544 [[Македонци]] и 2 други.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: <ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|350<ref name=":0" />
|400<ref name=":1" />
|567
|670
|759
|848
|801
|628
|610
|546
|}
 
==Наводи==