Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Додадени 1.607 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
| веб=
}}
'''Муртино''' — село во [[југоисточнаОпштина МакедонијаСтрумица]], во составоколината на градот [[Општина Струмица]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
Муртино се наоѓа во [[Струмичко-радовишка Котлина|Струмичко Поле]], во југоисточниот дел на [[Република Македонија]]. Од најблискиот град [[Струмица]] е оддалечен 8 км. Надморската височина во селото е 212 м а површината на селото изнесува 1.640 ха.
 
Селото граничи со [[Свидовица]], [[Банско]], [[Сачево]], [[Моноспитово]], [[Робово]], [[Еднокуќево]], [[Бајрамбос]], [[Кочули]].
== Демографија ==
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) од 1900 година во Муртино живееле 560 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_08.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 160.]</ref>
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.209.Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Муртино имало 688 [[Македонци]], од кои 480 егзархисти и 208 протестанти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 106-107.</ref>
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
 
| '''Националност'''
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.209 жители, од кои 2.203 [[Македонци]], 2 [[Срби]] и 4 останати. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
| '''Вкупно'''
 
|-
На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
| [[Македонци]]
{| class="wikitable"
| 2 203
!Година
|-
!1900
| [[Турци]]
!1948
| 0
!1953
|-
!1961
| [[Роми]]
!1971
| 0
!1981
|-
!1991
| [[Албанци]]
!1994
| 0
!2002
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 2
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 4
|-
|'''Население'''
|560<ref name=":0" />
|688<ref name=":1" />
|1.671
|1.922
|2.175
|2.202
|2.214
|2.159
|2.209
|}