Разлика помеѓу преработките на „Исцелител (филм)“

Додадени 839 бајти ,  пред 3 години
кратка содржина
(инфокутија)
(кратка содржина)
| distributor = Wide
| country = {{МАК}}<br />{{ГРЦ}}
| runtime = 144104 мин.
| language = [[Македонски јазик|Македонски]]
| budget =
'''Исцелител''' ([[англиски]] назив: ''Secret Ingredient'', ''Тајната состојка'') — македонски [[филм]], во [[режија]] на [[Ѓорче Ставрески]], кој е истовремено и [[сценарист]] и [[продуцент]] на филмот, како и монтажер на звукот. Камерман е Дејан Димески, а монтажата е дело на Мартин Иванов. За меѓународната дистрибуција на филмот била задолжена француската агенција ''Wide''.<ref>Ѓорѓи Јаневски, „Исцелител - Одблиску со Ѓорче Ставрески“, ''Економија и бизнис'', година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 105.</ref> Главните улоги ги играат: [[Благој Веселинов]] и [[Анастас Тановски]].<ref name="imdb">{{цитирана веб страница|url=http://www.imdb.com/title/tt7610008/|title=Исцелител (2017)|language=англиски|accessdate=2017-11-26}}</ref>
 
„Исцелител“''Исцелител'' е филм што балансира меѓу семејна драма, црна комедија и социјален коментар. Најголем шарм на филмот се непретенциозноста и искреноста кои ги покриваат недостатоците и несигурноста во некои делови.<ref>Ѓорѓи Јаневски, „Исцелител - Одблиску со Ѓорче Ставрески“, ''Економија и бизнис'', година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 105.</ref>
==За филмот==
„Исцелител“ е филм што балансира меѓу семејна драма, црна комедија и социјален коментар. Најголем шарм на филмот се непретенциозноста и искреноста кои ги покриваат недостатоците и несигурноста во некои делови.<ref>Ѓорѓи Јаневски, „Исцелител - Одблиску со Ѓорче Ставрески“, ''Економија и бизнис'', година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 105.</ref>
 
Според зборовите на режисерот Ставрески, филмот бил создаден во долг временски период: од првите напишани зборови во сценариото па до премиерата на филмот поминале дури седум години. Првите три верзии на сценариото биле напишани како семејна драма.<ref>Ѓорѓи Јаневски, „Исцелител - Одблиску со Ѓорче Ставрески“, ''Економија и бизнис'', година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 104-105.</ref>
 
Премиерата на филмот била одржана на [[Солунски филмски фестивал|Солунскиот филмски фестивал]], каде освоил награда од публиката. Престижното списание „Вараети“ (''Variety'') објавило рецензија на филмот, оценувајќи го како прекрасен филм кој „не само што ќе послужи како силна отскочна штица за кариерата на Ставрески, туку дури може да ја повлече напред и пошироката македонска филмска индустрија...“<ref>Ѓорѓи Јаневски, „Исцелител - Одблиску со Ѓорче Ставрески“, ''Економија и бизнис'', година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 104.</ref>
== Содржина ==
Веле ([[Благој Веселинов]]), механичар од железничко депо, немајќи пари да купи лекови, му дава на татко му Саздо ([[Анастас Тановски]]) колач направен од украдена марихуана за да му ги ублажи болките од рак, меѓутоа е притиснат од криминалците што си ја бараат дрогата назад и соседите-душкала, кои во него гледаат нова надеж, исцелител.<ref name="милениум">{{цитирана веб страница|url=http://kinomilenium.mk/iscelitel/|title=Градско кино Милениум:Исцелител|language=македонски|accessdate=2018-02-29}}</ref>
 
== Наводи ==