Кошарка на Летните олимписки игри 2008 (мажи): Разлика помеѓу преработките

не е повеќе актуелен настан
Нема опис на уредувањето
(не е повеќе актуелен настан)
{{BasketballAt2008SummerOlympics}}[[Image:2008 Summer Olympics - men's basketball.png|thumb|250px|десно|Државите кои ќе се натпреваруваатнатпреваруваа]]
{{Спортска актуелност}}
'''Кошаркарското машко натпреварување на Олимписките игри во Пекинг 2008''' е седумнаесеттото натпреварување во машка конкуренција во спортот [[кошарка]] на [[Олимписки игри|Олимписките игри]]. Натпреварите ќе се оддржатоддржаа од [[10 август]] до [[24 август]] во „Wukesong Indoor Stadium.“ во [[Пекинг]].
{{BasketballAt2008SummerOlympics}}[[Image:2008 Summer Olympics - men's basketball.png|thumb|250px|десно|Државите кои ќе се натпреваруваат]]
'''Кошаркарското машко натпреварување на Олимписките игри во Пекинг 2008''' е седумнаесеттото натпреварување во машка конкуренција во спортот [[кошарка]] на [[Олимписки игри|Олимписките игри]]. Натпреварите ќе се оддржат од [[10 август]] до [[24 август]] во „Wukesong Indoor Stadium.“ во [[Пекинг]].
 
За турнирот се пласираа следните репрезентации:
|-
| '''Група А'''
| {{ХРВ|Кошаркарска репрезентација на Хрватска}}
| {{ХРВ}}
| {{ИРН|Кошаркарска репрезентација на Иран}}
| {{ИРН}}
| {{ЛИТ}}
| {{АРГ}}
691

уредување