Разлика помеѓу преработките на „Гауда“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Гауда''' ({{lang-nl|Gouda}}) — град и општина во покраината [[Јужна Холандија]], западна [[Холандија]]. Градот е познат по [[Гауда (сирење)|истоименото]] сирење, [[стропвафел]], многуте канали, [[Луле|лулињата]] и по своето Градско собрание од {{римски|15}} век. Мноштвото историски цркви во Гауда и други стари градби го прават омилено одредиште за посета на еден ден во Холандија.
 
Во [[Среден век|средниот век]] била основана населба на местото на моменталниот град од семејството Ван дер Гауде, кое изградило утврден замок долж бреговите на реката [[Гауве (река)|Гауве]], од каде потекнува името на семејството и на градот. Областа, првично мочуриште, се развила низ вековите. Од 1225 година, канал ја поврзува Гауве, со што градот станал пристаниште. Гауда официјално ги добилдобила своите градски права во 1272 година.
 
== Наводи ==
12.237

уредувања