Разлика помеѓу преработките на „Региони во Нов Зеланд“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
 
== Области вон регионалните граници ==
Нов Зеланд има број острови кои не спаѓаат во регионалните граници. [[Четемски Острови|Четемските Острови]] не се регион, иако нивниот совет оперира како регион. На [[Кермадек]] и [[Новозеландски субантарктичкиПодантарктички островиОстрови|субантарктичкитеподантарктичките острови]] живеат само мал број на конзерватори. Министерот за конзервација ја има власта на регионален совет во тие предели.
 
== Раководство ==