Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 1.109 бајти ,  пред 2 години
 
== Личности ==
* [[Јован Дебарски]] (1018—10371018 - 1037) - прв поглавар на [[Охридска Архиепископија|Охридската Архиепископија]] и основач-ктитор на манастирот [[Манастир „Св. Јован Крстител“ - Бигорски|Свети Јован - Бигорски]]
* [[Штерјо Михајлов]] (1856 - 27 декември 1911, [[Рила]], [[Бугарија]])
* [[Иван Аговски]] (24 јуни 1887 - 1925, [[Софија]])- македонски револуционер
* [[Ибе Паликуќа]] - народен херој од НОБ
* [[Живко Ошавков]] (6 јули 1913 - 18 февруари 1982, [[Скопје]]) - социолог и филозоф од [[Бугарија]], еден од основоположниците на социологијата во [[Бугарија]]
* [[Лиман Каба]] - народен херој од НОБ
* [[Неџат Аголи]] (1914 - 28 април 1949, [[Голи Оток]]) - македонски правник и комунистички деец
* [[Живко Ошавков]] - социолог и филозоф од Бугарија, еден од основоположниците на социологијата во Бугарија
* [[Васил Куноски]] ([[20 ноември]] [[1916]] - [[13 јуни]] [[1993]]) - македонски поет за деца
* [[Благоја Деспотовски - Шовељ]] (март 1919 - 7 октомври 1941, [[Скопје]])
* [[Лиман Каба]] (1924 - 7 април 1945, Банова Јаруга, [[Славонија]], [[Хрватска]]) - народен херој од НОБ
* [[Ибе Паликуќа]] (1927 - 1944) - народен херој од [[НОБ]]
* [[Иван Ивановски]] ([[10 јуни]] [[1930]]) - македонски поет, писател за деца, театарски критичар
* [[Јанко Обочки|Јанко Борисов Обочки]] (1935) - поранешен македонски хирург, неврохирург, примариус и министер за здравство на [[СФРЈ]] и [[СР Македонија]]
* [[Неџми Мехмети]] (1945 - 4 јули 2005, [[Скопје]]) - македонски писател и новинар, еден од доајените на новинарството на албански јазик
* [[Јордан Даниловски]] (р. [[15 јануари]] [[1957]]) - македонски поет, критичар, есеист, романописец