Милош Теодосиќ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{MedalGold|[[2003 FIBA Europe Under-16 Championship|2003 Spain]]|[[Serbia men's national under-16 and under-17 basketball team|Team]]}}
}}
'''Милош Теодосиќ''' ({{lang-sr-cyr[[српски јазик|српски]]:|Милош Теодосић}}, роден на19 Март, 1987година) е српски професионален [[Кошарка|кошаркар]] кој настапува за Лос Анџелес Клиперс на [[Национална кошаркарска асоцијација|Националната Кошаркарска Асоцијација]] (НБА). Тој, исто така ја претставувал [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија|српската кошаркарска репрезентација]] на меѓународно ниво. Тој пред се игра на позиција организатор на игра, како и бек шутер. Тој е на шесто место во сите-евролигашки селекции, и бил прогласен за МВП на Евролигата во 2010 година.<ref>{{cite web|url=http://www.fiba.com/basketballworldcup/2014/Milos-TEODOSIC|title=TEODOSIĆ, Miloš|publisher=FIBA.com|accessdate=18 August 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?pcode=JDR|title=TEODOSIĆ, Miloš|publisher=EUROLEAGUE.net|accessdate=18 August 2015}}</ref>
 
Теодосиќ помогнал на српскиот национален тим да го освои сребрениот медал на [[Европско првенство во кошарка|EuroBasket]] во [[Европско првенство во кошарка 2009|2009 година]], како и сребрениот медал на ФИБА Светското Првенство во Кошарка во [[Светско првенство во кошарка 2014|2014 година]], да биде избран за сите-натпреварувачки тимови во двете натпреварувања. Исто така, на Олимписките игри во Рио во 2016 година, го освоил сребрениот медал.<ref>[http://archive.fiba.com/pages/eng/fa/p/rpp/150/q/Milos%20TEODOSIC/pid/44167/_//players.html FIBA.com profile]</ref> Тој беше назначен на ФИБА Европски играч на годината во 2010 година, и во 2016 година, тој бил прогласен за најдобар не-НБА играч во светот од страна на НБА тренерите,<ref>{{Cite news|url=http://www.opencourt-basketball.com/milos-teodosic-the-best-non-nba-player-in-the-world/|title=Milos Teodosic - The Best Non NBA Player In The World|last=Peters|first=Damien|date=2016-10-24|work=|newspaper=Opencourt Basketball|language=en-US|access-date=2016-11-22|via=}}</ref> како и Европски Играч на Годината од страна на ''La Gazzetta dello Sport''.<ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Basket/16-01-2017/basket-euro-player-2016-teodosic-nba-battuta-16-anni-180435253039.shtml|title=Basket, Euro Player 2016 a Teodosic: Nba battuta dopo 16 anni|publisher=''La Gazzetta dello Sport''|date=2017-01-16|accessdate=2017-01-16|language=it}}</ref>
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist|2}}
[[Категорија:Родени во 1987 година]]
13.593

уредувања