Разлика помеѓу преработките на „Милош Теодосиќ“

Додадени 3.789 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Miloš Teodosić“)
 
{{Infobox basketball biography
| name = Милош Теодосиќ
| image = Petar Božić (cropped).jpg
| image_size =
| caption = Теодосиќ со [[КК Олипијакос|Олипијакос]] во 2009
| position = [[организатор на игра]] / [[бек поентер]]
| height_ft = 6
| height_in = 5
| weight_lb = 196
| league = [[НБА]]
| team = Лос Анеџелес Клиперс
| number = 4
| nationality = [[Срби|Србин]]
| birth_date = {{Birth date and age|1987|3|19}}
| birth_place = [[Ваљево]], [[Србија]], [[СРЈ Југославија|СФР Југославија]]
| draft_year = 2009
| career_start = 2004
| career_end =
| years1 = 2004–2007
| team1 = [[КК ФМП|ФМП Железник]]
| years2 = 2005–2006
| team2 = → [[КК Борац Чачак|Борац Чачак]]
| years3 = 2007–2011
| team3 = [[КК Олипијакос|Олипијакос]]
| years4 = 2011–2017
| team4 = [[КК ЦСКА Москва|ЦСКА Москва]]
| years5 = {{nbay|2017|start}}–present
| team5 = [[Лос Анџелес Клиперс]]
| bbr = teodomi01
| highlights =
* [[EuroLeague champion]] ([[2015–16 Euroleague|2016]])
* [[EuroLeague Season MVP|EuroLeague MVP]] (2010)
* 3× [[All-EuroLeague Team|All-EuroLeague First Team]] ([[2009-10 Euroleague|2010]], [[2014–15 Euroleague|2015]], [[2015–16 Euroleague|2016]])
* 3× [[All-EuroLeague Team|All-EuroLeague Second Team]] ([[2011-12 Euroleague|2012]], [[2012-13 Euroleague|2013]], [[2016-17 EuroLeague|2017]])
* 6× [[VTB United League]] champion ([[2011–12 VTB United League|2012]]–[[2016–17 VTB United League|2017]])
* 2× [[VTB United League Playoffs MVP]] ([[2013–14 VTB United League|2014]], [[2015–16 VTB United League|2016]])
* 2× [[Russian Professional Basketball League|PBL champion]] ([[2011–12 Russian Professional Basketball League|2012]], [[2012–13 Russian Professional Basketball League|2013]])
* 2× [[Greek Basketball Cup|Greek Cup]] winner (2010, 2011)
* 2× [[Greek Basketball Cup MVP|Greek Cup MVP]] (2010, 2011)
* 2× [[Radivoj Korać Cup|Serbian Cup]] winner (2005, 2007)
* [[FIBA Europe Player of the Year]] (2010)
* [[Euroscar|Euroscar Player of the Year]] (2016)
* [[FIBA Europe Under-20 Championship]] MVP ([[2007 FIBA Europe Under-20 Championship|2007]])
* [[Serbian Basketball Player of the Year|Serbian Player of the Year]] (2016)
| medaltemplates =
{{MedalSport|Men's basketball}}
{{MedalCountry|{{bk|SRB}}}}
{{Medal|Competition|[[Basketball at the Summer Olympics|Summer Olympics]]}}
{{Medal|Silver|[[2016 Summer Olympics|2016 Rio de Janeiro]]|[[Basketball at the 2016 Summer Olympics – Men's tournament|Team]]}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Basketball World Cup|FIBA World Cup]]}}
{{MedalSilver|[[2014 FIBA Basketball World Cup|2014 Spain]]|}}
{{MedalCompetition|[[EuroBasket]]}}
{{MedalSilver|[[EuroBasket 2009|2009 Poland]]|}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Europe Under-20 Championship|Under-20 European Championship]]}}
{{MedalGold|[[2007 FIBA Europe Under-20 Championship|2007 Slovenia]]|[[Serbia men's national under-20 and under-21 basketball team|Team]]}}
{{MedalCountry|{{bk|SCG}}}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Europe Under-18 Championship|Under-18 European Championship]]}}
{{MedalGold|[[2005 FIBA Europe Under-18 Championship|2005 Serbia and Montenegro]]|[[Serbia men's national under-18 and under-19 basketball team|Team]]}}
{{MedalCompetition|[[FIBA Europe Under-16 Championship|Under-16 European Championship]]}}
{{MedalGold|[[2003 FIBA Europe Under-16 Championship|2003 Spain]]|[[Serbia men's national under-16 and under-17 basketball team|Team]]}}
}}
'''Милош Теодосиќ''' ({{lang-sr-cyr|Милош Теодосић}}, роден на19 Март, 1987година) е српски професионален [[Кошарка|кошаркар]] кој настапува за Лос Анџелес Клиперс на [[Национална кошаркарска асоцијација|Националната Кошаркарска Асоцијација]] (НБА). Тој, исто така ја претставувал [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија|српската кошаркарска репрезентација]] на меѓународно ниво. Тој пред се игра на позиција организатор на игра, како и бек шутер. Тој е на шесто место во сите-евролигашки селекции, и бил прогласен за МВП на Евролигата во 2010 година.<ref>{{cite web|url=http://www.fiba.com/basketballworldcup/2014/Milos-TEODOSIC|title=TEODOSIĆ, Miloš|publisher=FIBA.com|accessdate=18 August 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?pcode=JDR|title=TEODOSIĆ, Miloš|publisher=EUROLEAGUE.net|accessdate=18 August 2015}}</ref>
 
13.467

уредувања