Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 400 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][проверена преработка]
===Бродот како тема во музиката===
* „Кристален брод“ (''The Crystal Ship'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Дорс]]“ (''The Doors'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=vpkzO8rxjAw YouTube, The Doors/First Album-1967 (пристапено на 24.12.2017)]</ref>
* „Дрвени бродови“ (''Wooden Ships'') - песна на американската фолк-рок група „[[Крозби, Стилс и Неш]]“ (''Crosby, Stills & Nash'') од 1969 година.<ref>[https://www.discogs.com/Crosby-Stills-Nash-Crosby-Stills-Nash/master/26121 Crosby, Stills & Nash ‎– Crosby, Stills & Nash (пристапено на 23.1.2017)]</ref>
* „Брод на смртта“ (''Death Ship'') - песна на австралиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Худу Гурус]]“ (''Hoodoo Gurus'') од 1984 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=uJ_9IFLhKXQ YouTube, Hoodoo Gurus (1984) Stoneage Romeos (пристапено на 15.12.2017)]</ref>