Разлика помеѓу преработките на „Махатма Ганди“

Додадени 3 бајти ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на 213.135.164.186 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на 213.135.164.186 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
 
==Живот и образование==
 
МахатмаМохандас Карамчанд Ганди е роден на 2 октомври 1869 година во Порбандар, крајбрежен град на полуостровот Катијавар, а потоа дел од малите кнежевска држава на Порбандар, во Катијаварската служба на Британско-индиската империја. Неговиот татко, Карамчанд Ганди (1822 – 1885 година), служел како „диван“(„diwanˮ,(министер-претседател) на државата Порбанер. Неговата мајка, Путали Баи, која потекнувала од Пранамско-ваишнавско семејство, му била четврта жена на Карамчанд, а првите три жени веројатно починале при породување.
 
Индиските класичари, посебно приказните на Шравана и царот Харишчандра, имале големо влијание во детството на Ганди. Тој пишува: „Ме прогонуваше и јас морав самиот да дејствувам на Харишчандра, да си пати безброј пати.ˮ Раното самораспознавање на Ганди со вистината и љубовта како врховни вредности може да се докаже со овие епски ликови.